„Chytrý návrh vás do složitostí nežene,“ říká Tomáš Vanický, ředitel Centra pasivního domu.

Bydlíte v pasivním domě?
V secesní vile z roku 1907, ve které jsem provedl kompletní rekonstrukci s využitím principů pasivního standardu, jsem žil čtyři roky. Vím tedy přesně, jaké přínosy takové bydlení má a jaké se s ním pojí náklady na realizaci a provoz. V současnosti ale bydlím v nájemním bytě v bytovém domě ze třicátých let minulého století, takže mám příležitost vnímat všechny aspekty druhé strany mince. To znamená mnohem vyšší náklady za spotřebovanou energii, nižší tepelný komfort v interiéru a ne úplně radostné zprávy z čidel oxidu uhličitého. Věřím, že se k pasivnímu standardu opět vrátím.

No Architects - Byt, kam proniklo slunce
Rekonstrukce panelákového bytu: Chytrými nápady lze přivést světlo i vzduch

Titulní strana magazínu BydleníZdroj: DeníkCo konkrétně znamená pojem pasivní dům?
Kvalitní dům, v němž se udržuje pohodlná teplota, čerstvý vzduch s nízkým znečištěním emisemi oxidu uhličitého, nižší prašnost a lepší akustika. Zároveň spoří energii a finance na provoz. Výhodou je, že v létě i v zimě uvnitř panují příjemné teploty bez toho, abyste museli používat drahé komplikované technologie, jako je například klimatizace. Základem pasivního domu je ale kvalitní návrh a osazení na pozemku, které využívá vhodné orientace k světovým stranám nebo přirozeného zastínění, třeba listnatými stromy. Aby dům dodržel všechny technické požadavky a spotřebovával minimum energie, je potřeba ho zaizolovat a instalovat systém řízeného větrání.

Jaké technologie se tu používají pro výrobu energie?
Pasivní dům má potřebu energie na vytápění třikrát nižší, než je tomu u nízkoenergetického domu, a čtyřikrát až šestkrát nižší oproti požadavkům dnes platné legislativy. Je tedy snadné ji čímkoli pokrýt, stačí si vybrat. Vhodné jsou obnovitelné zdroje energie, byť mají v závislosti na lokalitě limitované možnosti. Pasivnímu domu ale stačí. Přebytky pak lze využít například pro elektromobilitu nebo pro pokrytí dalších lokálních potřeb, například k zajištění provozu oběhových čerpadel. Přidáte-li k pasivnímu základu fotovoltaiku, posunete jej na nulový, popřípadě až plusový dům.

Celý rozhovor čtěte ve čtvrtečním magazínu Bydlení, který je součástí regionálních Deníků.

Dům Chameleon, který stojí v pražských Lipencích
Petr Hájek obléká fasády do péřové bundy. Slepé uličky bere jako výzvu

V magazínu najdete také:

- Inspirace: Modrá je dobrá
- Dotazník: Matěj Ruppert
- Na návštěvě: Úsporné víkendové bydlení

Předplaťte si Deník s pravidelnými čtvrtečními přílohami již od 76 Kč měsíčně. (objednávejte ZDE) nebo si jej můžete objednat i telefonicky na 272 015 015.