Nejvíc slunečního tepla proniká do domu okny. Proto je nutné v létě zakrýt hlavně skla. Látkové venkovní rolety, takzvané screeny či svislé fasádní clony se stávají čím dál větším hitem. Neposkytnou sice takové zabezpečení jako pevné venkovní rolety nebo kovové žaluzie, ale určitě vypadají efektněji. Domu dodají lehkost a eleganci. Navíc dokážou interiér sice zastínit, ale ne úplně, takže je stále vidět ven.

Koupelna nemusí být jen čistě užitkovou místností
Pusťte starosti k vodě. Udělejte z koupelny místo, kde se zbavíte stresu

Systémy pro venkovní rolety je třeba pečlivě vybírat a dbát i na jejich pohony. Hodně práce vám ulehčí automatické stahování a vytahování, které dokáže reagovat na změny počasí mnohem pružněji než člověk. Rolety lze ovládat i manuálně, třeba klikou nebo řetízkem.

Roleta může fungovat i proti hmyzu

Velké rozhodování vás také čeká u systémů posuvů a držení rolet. Ten nejjednodušší je ruční stahování a aretace pomocí několika háčků. Výrazně sofistikovanější a technicky náročnější je vedení v bočních kolejničkách. V tomto případě má roleta výhodu, že je upevněná i po stranách, takže ve větru neplácá o okna či stěny, neprohýbá se a lépe drží tvar. Navíc může fungovat i jako síť proti hmyzu. Kde nejde mít kolejničky, je možné použít i vedení pomocí bočních lanek. Ovšem tady je uchycena jen spodní část rolety, takže boky zůstávají volné.

Ilustrační foto
Malí velcí pomocníci v kuchyni. Na co se při výběru spotřebičů zaměřit?

Důležitá je i stavební příprava, protože vrtat otvory do nového, super zatepleného okna či fasády není úplně chytré. Pokud byste přerušili kompaktní izolační hmotu, vznikne tzv. tepelný most. Kvůli němu se mohou vytvořit chladné body na zdi. A z nich pramení nepříjemné situace, jako je kondenzace vodních par na zdi nebo v meziprostoru mezi konstrukcí stěny a izolací. Proto je třeba při připevňování čehokoli, od schránek až po markýzy, používat speciální šrouby, na kterých je plastová část zamezující přestupu tepla.

Ilustrační foto
Ideální kuchyně existuje. Musíte však dodržet základní pravidla

A věděli jste, že na rolety můžete získat i dotace? „Vhodně zvolená technika má tepelně izolační schopnosti. V zimním období zabraňuje únikům tepla a šetří náklady na vytápění a v létě naopak přispívá k tomu, aby se místnosti nepřehřívaly. Tím přirozeně zlepšuje vnitřní klima místností,“ vypočítává výhody Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR, u kterého lze na toto opatření nově žádat o dotaci.

Na rolety s ručním ovládáním přispěje ministerstvo životního prostředí částkou 500 korun na metr čtvereční stíněné plochy okna, na ty s automatickým ovládáním dvojnásobnou částkou, 1000 korun na metr čtvereční.