Barvy

Pokud chcete vytvořit domov ve stylu Provence, určitě zapomeňte na jakékoli křiklavé a výrazné tóny. Tomuto stylu dominuje bílá barva, která se může tónovat do krémového nebo smetanového odstínu. Velmi populární jsou i tapety s jemnými vzory v pastelových barvách. V rozumné míře můžete použít i tyto barvy, které mají různou symboliku tohoto francouzského stylu:

  • fialová – levandule,
  • žlutá – slunečnice, slunce,
  • azurová – moře a nebe,
  • zelená – lesy, louky a vinice,
  • fialková a růžová – hortenzie,
  • světle šedá, písková – skály a kamenné domy.

Podlaha a masivní dřevo je základ

Dřevotřískové postele a skříně z lamina? To u stylu Provence rozhodně nehledejte. Velmi důležitým základem je nábytek z masivního dřeva. Nedílnou součástí je i podlaha. Ta bývá nejčastěji z tvrdého dřeva či terakotových dlaždic. Vše musí být ale v odstínech teplé hnědé, oranžové či červené. Nemusíte nutně kupovat nový nábytek. Pokud máte doma starší kousek, stačí ho natřít na bílou, růžovou či světle zelenou a modrou barvu. Na stylu nábytku přidáte, když bude dostatečně oprýskaný.

Skříňka pod umyvadlo – najdete na NEDIO.cz

Skříňka pod umyvadlo – najdete na NEDIO.cz

Kuchyně

Pokud jste milovníky starožitné kuchyně s velkým masivním stolem, je pro vás bydlení ve stylu Prováns tím pravým ořechovým. Stačí si zavzpomínat, jak vypadá kuchyně z klasických českých pohádek, vyladit ji do bílé až krémové s patinou a máte základní obrys kuchyně v tomto stylu. Provensálská kuchyně sází velmi na praktičnost. Starožitné keramické džbány, smaltované nádobí a talíře z porcelánu se budou v této francouzské kuchyni vyjímat. Povoleny jsou velmi jednoduché květinové vzory na nádobí, ubrusu i prostírání. Pracovní deska by měla být zahrnuta bylinkami v proutěných košících. Kuchařské přísady dejte do prosklených nádob a vystavte. Hrníčky zavěste nad dřevěnou pracovní desku a základ francouzské kuchyně je na světě!

Svěží a praktická kuchyňská linka lak/patina – NEDIO.cz

Svěží a praktická kuchyňská linka lak/patina – NEDIO.cz

Doplňky

Francouzi si velmi potrpí na bytový textil a tkané doplňky, proto ani vy byste tuto oblast neměli podceňovat. Mezi to nejzásadnější patří polštářky a bohatě zdobené záclony či závěsy, které mají často květinový vzor. Provence není však jen o květinách, ale také o velmi kvalitních lněných či bavlněných textilech. Na židle pořiďte pohodlné sedáky a na pohovku natáhněte přehoz. Po bytě můžete i ve větší míře rozhodit koberečky, dečky, sedáky a pověsit závěsy. V interiéru ve stylu Provence by rozhodně neměla chybět ani sušená levandule, která celému pokoji dodá ten správný francouzský nádech.

Inspiraci na francouzské bydlení ve stylu Provence hledejte na Nedio.cz

Inspiraci na francouzské bydlení ve stylu Provence hledejte na Nedio.cz

Květiny

U doplňků to ale nekončí, protože stejně důležitou součástí je i živá zeleň a květiny, které jsou pro jižní Francii tak typické. Mezi květinami se zaměřte na již zmíněné levandule, ale také hortenzie, růže, rozmarýn, slunečnice či břečťan. V zimě můžete použít tyto květiny v sušené podobě, které skvěle poslouží jako dekorace.

www.nedio.cz