Domácí pěstování se týká odrůd s menšími plody, jako jsou například oblíbené kozí či beraní rohy, zeleninové papriky s hranatými nebo protáhlými lusky menšího vzrůstu nebo takzvaníé feferonky. Chceme-li s pěstováním paprik začít, základem jsou správně předpěstované a zdravé sazenice. Ty můžeme koupit nebo si je sami předpěstovat, a to i v bytových podmínkách.

Vypěstujte si petúnie ze semínek, v únoru je na to nejlepší doba

Pálivé a zdravéPapriky se vedle svěží či ostré chuti mohou pochlubit řadou dalších vlastností. Látky v nich obsažené posilují cévy, srdce a krevní oběh, mírní bolesti žil, zlepšují zrak, jsou prevencí migrén, zpevňují vazivové tkáně.

Jsou zdrojem vitaminů B1, B2, C, E, provitaminu A, kyseliny listové, draslíku, hořčíku, vápníku, železa, zinku a jódu.

„Papriku vyséváme nejlépe v první polovině února do misky se substrátem pro výsevy, případně do agroperlitu. Postačí substrát o tloušťce tři centimetry. Po vytvoření dvou děložních lístků je hrnkujeme, tedy přesadíme po jedné rostlině do květináče o průměru 8-10 centimetrů. Rostliny pak vysazujeme do nádob na balkoně ve druhé polovině května, jakmile pomine nebezpečí jarních mrazů,“ říká Jan Šenk ze Střední zahradnické školy v Ostravě.

Stejný termín platí i pro výsadbu do volné půdy na záhony. Jan Šenk doporučuje použít černou mulčovací textilii pro zabránění růstu plevelů a lepší absorpci tepla v prostoru nad textilií i pod ní. „Máme-li k dispozici skleník, můžeme vysazovat už ve druhé polovině dubna. Sklizeň probíhá od konce června po celé léto, ve skleníku i do listopadu.“

Aby se měly dobře

Pokud sazenice kupujeme, mívají 10-20 centimetrů a mohou mít nasazeny i první květy, ovšem poupata by neměla být rozkvetlá. Rostlinkám s již nasazenými plody se raději vyhněme, je to důkaz, že byly v květináči příliš dlouho. Zdravá sazenice má sytě zelené listy, bez příznaků napadení hmyzem.

Pokojové rostliny, které budou chutnat vaší kočce

Kvalitní sadbu jsme zajistili, co musíme dát paprikám dál? Mají nějaké speciální nároky? Papriky nemohou růst bez dostatku slunce, i když ve skleníku může přímý sluneční svit plody spálit. Vyžadují také kvalitní půdu a dostatek vody.

Na co pamatovatDoba trvanlivosti semene - Semena vzchází během 14 dnů, dezinfekce osiva se neprovádí, ale můžeme koupit již semena namořená. Mají pak růžovou, modrou či zelenou barvu. Důležitý je údaj o trvanlivosti, tedy klíčivosti semene.

Papriky chtějí výhled na jih - Balkonové papriky pěstujeme v nádobách o objemu 8-10 litrů s otvory pro odtok vody. Toto pěstování neumožňuje dostatečný prostor pro růst kořenů, proto musíme pravidelně zavlažovat a přihnojovat. A je nezbytné, aby byl balkon situovaný na jih nebo jihozápad.

„Paprika má poměrně mělký a mohutný kořenový systém, na přísušky je citlivá, stejně jako na příliš vysoké teploty přes 30 stupňů Celsia. Tyto okolnosti působí opad květů i drobných plodů. Ve skleníku také pozor na příliš vysoké teploty v létě, kterým se lze bránit zastíněním,“ doporučuje Šenk.

Strategická válka proti parazitům

Postrachem všech pěstitelů, ať už profesionálů či amatérů, jsou nemoci a škůdci. Ti mohou naši usilovnou práci a snažení rychle zhatit. „Pozor zejména na mšice, svilušky, ve skleníku často i molice. V posledních letech se objevil i motýl zavíječ paprikový, který přicestoval z teplejších oblastí. Poškození sviluškou chmelovou se projeví světle žlutými tečkami na listech, které se postupně slévají, a listy opadají. Na spodní straně listů jsou snadno pozorovatelné typické ‚pavučinky‘,“ popisuje Šenk.

Nezanedbejte péči o zimní pokojovky. Co dělat, aby se jim dařilo?

V případě svilušky chmelové se ve skleníku vyplatí vysadit dravého roztoče Phytoseillus persimilis, který při včasném použití a teplotách, které neklesají pod 20 stupňů, udrží výsadbu po celou dobu pěstování bez svilušek. Je to přirozený a ekologický predátor, u chemické ochrany je nutno brát v úvahu ochranné lhůty jednotlivých přípravků.

„Pokud naše papriky napadnou mšice, lze ve skleníku nasadit parazitickou vosičku Aphidus colemani. Vosičky kladou vajíčka do mšic, a tím je usmrtí. Na balkoně či terase je ale účinnější použití chemie, přirození predátoři by nám v otevřeném prostoru rostliny opustili. A jestliže skleník okupují molice, do boje pošleme jinou dravou vosičku, Encarsia formosa. Opět ale jen v uzavřených prostorách. Vosička klade vajíčka do larev molic, které se vyskytují na spodní straně listu,“ radí Jan Šenk ze zahradnické školy.

Rozhovor s odborníkem: Na truhu je spousta odrůd

Ing. Jan Šenk, odborník ze Střední zahradnické školy v OstravěZdroj: DeníkJan Šenk působí jako učitel odborných předmětů na Střední zahradnické škole v Ostravě a předávání zkušeností s pěstováním rostlin není jen jeho každodenní prací, ale rovněž koníčkem.

Co by nám při pěstování paprik na balkoně, zahradě či ve skleníku určitě nemělo chybět?
Papriky jsou poměrně náročné na kvalitu půdy. Měla by být propustná, humózní s neutrálním pH. Pro pěstování v nádobách je na trhu široká nabídka balených substrátů. Pořídit bychom si měli i kvalitní hnojivo určené pro pěstování plodové zeleniny či přímo paprik a při aplikaci hnojiva postupovat dle doporučení výrobce.

Vavřín lze pěstovat jako přenosnou rostlinu
Jak pěstovat vavřín, a mít tak doma vlastní bobkový list

Nelze opomenout nejlépe odstátou vodu pro pravidelnou zálivku. Při pěstování ve skleníku dorůstají rostliny výšky až do 1 metru, nutno tedy počítat s oporou. Zkušenější pěstitelé si poradí i se specifickým řezem rostlin do tvaru písmene V zaštípnutím rostlin na dva výhony. Při pěstování paprik v nádobách na terase či balkoně není řez nutný.

Jak správně vybrat vhodné odrůdy malé keříky na balkon, barevné varianty, které ozdobí záhon, choulostivé a velkoplodé do skleníku?
Na trhu je skutečně obrovský výběr odrůd, některé jsou pro pěstování na balkonech přímo doporučeny a mají to uvedeno na obalu. Feferony mnoha typů, barev, ostrosti včetně dnes populárních extra pálivých tzv. Habanero, lze pěstovat i v bytových podmínkách stejně jako na balkoně.

Všechny typy paprik nabízených jako „okrasné“ lze pěstovat i pro konzumní využití plodů. Silnostěnné odrůdy, jejichž plody známe například ze supermarketů, patří spíše do skleníku. Při výběru odrůdy pro pěstování na balkonech, terasách i sklenících hraje roli jedna důležitá okolnost, a tou je délka vegetační doby. Pro naše účely se hodí především odrůdy rané, s krátkou vegetační dobou.

Kolik stojí semena paprik, případně už vzrostlé sazenice?
Semeno paprik lze u běžných odrůd pořídit za haléřové částky, v balení bývá uveden počet kusů nebo i hmotnost semen. U hybridních odrůd se cena jednoho semínka pohybuje v korunách od 5-20 i více korun, podobně je tomu u specifických odrůd typu Habanero. Cena sazenic se rovněž značně liší. Na trzích lze sazenice pořídit od 10-25 korun, ve specializovaných obchodech i 40-50 korun. Cena se odvíjí od typu odrůdy papriky.

Kumkvaty neboli zlaté mandarinky
Zlaté mandarinky se jedí i se slupkou a není těžké je pěstovat doma