Kvalitní a především vhodná matrace je jedním ze základních faktorů umožňujících kvalitní odpočinek. To, jak se vyspíme, ovlivňuje vše, co děláme v bdělém stavu, a proto bychom si s výběrem té správné matrace měli skutečně dát práci. Při výběru nové matrace se zohledňuje váha, věk a zdravotní stav jejího uživatele, složení matrace a její uložení na rošt.

„Obecně se dá říct, že kvalitní matrace by měla při spánku správně natvarovat záda a tím umožnit relaxaci a odpočinek zádovému svalstvu. Nevhodně zvolená tvrdost matrace zapříčiní, že páteř je buď v horním, nebo spodním oblouku a neodpočívá správně. Rozměr matrace by měl být o cca 20 až 25 cm delší než výška budoucího uživatele a její šířka by měla být minimálně 80 až 90 cm,“ říká prodejce nábytku a matrací Jiří Baláč.

Měkkou, či tvrdou?

Při výběru je důležité, zda půjde o matraci používanou denně, nebo jen na příležitostné spaní. V druhém případě můžeme pořídit i matraci rozkládací nebo levnější. Při výběru matrace na doma bychom ale neměli nic podcenit a skutečně velmi pečlivě a hlavně individuálně si ji vybrat. Matrace z měkkých materiálů bývají určeny pro osoby starší, s kloubními problémy, nebo pro děti. Mládeži bychom měli vybírat z matrací středních tuhostí pro zdravý růst a vývoj. Tvrdá matrace je pak vhodná pro uživatele vyšších váhových kategorií. Dobré moderní matrace jsou složeny z různých profilů a mohou vytvořit hned několik anatomických zón.

„Kvalitnější matrace mají jednotlivé části složené z materiálů různých tvrdostí. Je to z důvodu jejich rozdílného zatížení různými částmi těla. Matrace je zatížena jinak v oblasti ramen, jinak v prostoru pánve a jinak v oblasti nohou. Proto by kvalitní matrace měla být rozdělena do zón,“ vysvětluje Jiří Baláč.

Z čeho vlastně je?

Materiálů, které se dnes používají pro výrobu matrací, je celá řada. Staré dobré pružiny, latex, kokosové vlákno, koňské žíně či ovčí vlna, které dodávají matraci vyšší tvrdost a prodyšnost, ale i třeba tzv. paměťová pěna. Jde o materiál vyvinutý NASA, který dokáže přizpůsobit tlaku a teplotě těla, na tyto veličiny reaguje a umí se perfektně zformovat podle svého uživatele. Pokud dojde ke změně polohy ležícího, materiál se vrací do své původní podoby.

Důležitým spolupracovníkem matrace je i rošt pro její uložení. Nejvhodnější je lamelový, který díky pružnosti vyvažuje tlak těla, zvyšuje užitné vlastnosti matrace a rovněž přispívá k jejímu správnému odvětrávání.

Když matrace léčí

Pro lidi imobilní nebo dlouhodobě upoutané na lůžko se vyrábějí tzv. antidekubitní matrace neboli matrace proti proleženinám. Ty mohou být tzv. aktivní nebo pasivní. Pasivní jsou speciálně upravené pěnové matrace, aktivní dokáží proleženiny efektivně léčit. Tyto matrace jsou napojeny na kompresor, který průběžně nafukuje a vyfukuje komory, z nich jsou složeny. Dochází tak neustále k masáži prokrvování těla. A co říci závěrem? Že žádná matrace není na celý život, nejpozději po deseti letech používání bychom ji měli vyměnit. A vězte, že díky sběrným dvorům už dnes nehrozí nerudovská otázka kam s ní?

Co je dobré vědět
* Spíte-li spíše na boku, odborníci doporučují měkčí matraci, aby nedocházelo k nadměrnému tlaku na klouby. Pro spáče na zádech či břiše je zase vhodnější tvrdší matrace, protože se postará o bederní páteř.

* Alergikům mohou pomoci matrace z certifikovaných speciálních antibakteriálních pěn, které zamezují tvorbě bakterií, roztočů a jiných mikroorganismů. A určitě je dobré si na matraci pořídit i vypratelný potah. Osoby, které jsou alergické či se hodně potí, ocení potahy s obsahem stříbra.

* Oblíbené jsou tzv. partnerské matrace, které lze použít na dvoulůžko. Jde o výškově stejné matrace, které jsou ale z každé strany jinak tuhé. Každý z partnerů si tak bez problémů vybere tvrdost podle svých preferencí a váhy.