Před rekonstrukcí je třeba zvážit, zda koupelně můžete přidat pár metrů navíc z okolních místností. Dnešní trend totiž klade důraz na prostor. Koupelna už není jen místem, kde se vykoupeme a vyčistíme zuby, jde o relaxační koutek, kde nacházíme naprosté soukromí, a byla by škoda, kdybychom se zde sotva otočili.

Aby koupelna vypadala opticky prostorná a uklizená, potřebujeme zde dostatek úložného prostoru, kam se schovají všechny krémy, šampony, kartáčky, hřebeny, voňavky atd. Oku návštěvníka vystavíme jen dva tři reprezentativní parfémy a případně dekorativní předměty. Oblíbenou dekorací jsou zelené rostliny, které vnesou do koupelny kus živé přírody a prostor zútulní.

Co se týče stylů, minimalismus je stále v kurzu, alespoň co se obkladů týče. Velkoformátové dlaždice nebo epoxidová stěrka zaručí minimum spár, a tudíž snadný úklid. Sprchové dveře se preferují bezrámové, aby pokud možno nebyly skoro ani vidět. Vany se naproti tomu staví na odiv. Když to prostor dovolí, pořídí se volně stojící vana, nejlépe atypického tvaru.

Uplynulé dva roky přitáhly pozornost k přírodnímu vzhledu; vzrostla obliba pravého dřeva a kamene, případně jejich imitací. Dřevěné prvky přidávají koupelně na útulnosti, kámen zase na luxusu. S podlahou či obklady imitujícími strukturu světlého dřeva můžete docílit skandinávského stylu, zatímco tmavé dřevo vám bude připomínat dovolenou v exotických oblastech.

Ve velkoměstech typu New York či Londýn se těší oblibě styl industriální. Kombinace cihlových obkladů s kovovými prvky a litou podlahou může někomu připadat příliš studená, pro jiného je naprosto cool. Strohost prostoru rozbije zajímavá tapeta nebo nádoby s živými rostlinami.

V letošním roce se v interiérech více experimentuje s černou barvou, a to i v koupelnách. Černé plochy doplňují zejména industriální a minimalistický styl, nesmí se to však s nimi přehánět v malých prostorách. Kromě černé se prosazují i další nevšední barvy, jako například sytá fialová. Pořád nicméně platí, čím neutrálnější pozadí, tím lépe vyniknou barevné doplňky a dekorace, které můžete častěji obměňovat.