První firmy nabízející poradenství a realizace v oblasti home stagingu dnes najdete i u nás, v západních zemích fungují už desítky let. Byt nebo dům vám nastylují tak, že v inzerátech bude jen zářit a oslní každého zájemce, který do něj vkročí. Něco vás to ovšem bude stát - zvlášť když vás konzultanti dotlačí k vymalování celého interiéru a k nákupu nového nábytku i atraktivních doplňků. Pokud jste ale kreativní a víte, na co si makléři potrpí, změny můžete provést sami a vyjde to laciněji. Co tedy takový interiér k prodeji či pronájmu potřebuje?

Prostor

Malý byt, kde se sotva otočíte, bude vypadat prostornější, když odklidíte všechny přebytečné věci a zredukujete nábytek. Pokud nemáte k dispozici žádné úschovné prostory, je vhodné investovat do krátkodobého pronájmu garáže. V interiéru ponechte opravdu jen to, co nezbytně potřebujete - představujte si třeba, že trávíte měsíc na dovolené v hotelu. Co si s sebou vezmete a jak asi bude vypadat váš pokoj?

staré dveře, ilustrační foto
Jak dát novým dveřím tu správnou patinu

Prostorné by přitom neměly být jen místnosti, ale i vestavěné skříně a komory. Předpokládáte, že potenciální kupec nebo nájemce vám ve vší slušnosti nebude otvírat šuplíky, ale znáte to. Lidé jsou různí, sotva se otočíte zády, hned nakouknou do skříně… a sesype se na ně hromada haraburdí z narychlo vytvořené Potěmkinovy vesnice. Je proto lepší, když máte důkladně vyklizeno. Anebo můžete vyklidit jen jednu ukázkovou skříň, kterou budete před příchozími sami otvírat, aby se pokochali, jak krásný prostor skýtá.

Světlo

Pracujeme s optickým klamem. Světlo v interiéru vzbuzuje dojem většího prostoru a působí optimisticky. Rozhrňte proto všechny závěsy, vytáhněte žaluzie a odstraňte všechny překážky, které blokují okna. Světlé, neutrální barvy stěn nádherně prosvětlí obývací místnost a kuchyň. Nemusí to být přitom jen sterilní bílá, můžete zvolit i útulnější krémovou nebo béžovou. Samozřejmě není nutné přemalovat všechny místnosti, obecně se má však za to, že tmavé nebo křiklavé barvy zdí mohou potenciální zájemce odpudit.

Působivé doplňky

Interiér je teď holý a prázdný, až působí neosobně a neútulně. Ale vy tady bydlíte. Nějaké estetické doplňky se tu tedy očekávají. Váza s květinou, soška, obraz nebo zrcadlo na zdi, sem tam květináč… to vše sem v přiměřené míře patří a vytvoří příjemný kontrast s celkovým rázem odosobněného interiéru. Zvláštní pozornost věnujte povlečení postelí - to obvykle ložnici přímo dominuje. Nemáte-li vhodné doplňky a nechcete je kupovat, neváhejte si je vypůjčit od příbuzných či přátel. Jde přeci jenom o ten efekt.

Zdroj: Pixabay

Nablýskaná koupelna

Koupelna si zaslouží zvláštní pozornost. Vypulírujte ji, sundejte závěs ze sprchy, schovejte ručníky a veškerou vystavenou kosmetiku. Ponechte jen dvě úhledně srolované čisté osušky, několik dražších flakónků a najděte vhodné místo pro dekorativní svíčku.

Nálada ročního období

Záleží i na tom, v kterém ročním období byt nabízíte. Zatímco v létě by měl působit co nejvíce svěže a vzdušně, v zimě od něj očekáváme teplý, útulný dojem. Důležitá je i vůně. V jarních a letních měsících neuděláte chybu vázou s čerstvě natrhanými květinami, na podzim a v zimě nalákáte vůní čerstvě umleté kávy nebo mísou s ovocem.

Vana ze dřeva? Andělsky okouzlující a pekelně drahá