Nejprve bychom si měli ujasnit, k čemu všemu budeme dřez používat. Kdo má myčku, vystačí si s menším dřezem. I ten nejmenší dřez by měl být ale vyroben z dostatečně odolného materiálu, protože do něj budeme slévat horkou vodu z brambor či těstovin a možná i ždímat hadříky od chemikálií po úklidu. A když vám při krájení zeleniny vyklouzne z ruky ostrý nůž, neměl by na dně dřezu zanechat stopu.

Nerezové dřezy jsou levnější, ale je třeba hledět na sílu plechu. Ta by měla být minimálně 0,6 mm a ideálně 0,7 mm a více. Na dřezech o tloušťce 0,3 a 0,4 mm se zakrátko vytvoří promáčkliny, a navíc je riziko, že v nich nebude pevně sedět stojánková baterie. Nerezový dřez by měl být vyroben z nerezavějící chromniklové oceli se složením 18 % chromu a 10 % niklu.

Ložnice podle feng shui
Ložnice podle feng shui: uklidňující barvy a žádná zrcadla

Granitové a keramické dřezy jsou dnes horkým trendem, protože lépe ladí s pracovní deskou. Ani granit sám o sobě však ještě není zárukou kvality. Rozhodující je poměr křemenných písků a pojiv, které granit tvoří. Výrobce by vás měl informovat o složení materiálu - obsahuje-li alespoň 80 % křemenných písků, je vše v pořádku. Pokud složení není u výrobku uvedeno a nikdo vám ho nechce sdělit, je dost možné, že jde o levnou napodobeninu s příměsí plastu.

Kuchyňský dřezZdroj: Shutterstock.com

Pokud budete dřez používat pro mytí většího množství nádobí, vyplatí se pořídit větší, případně dvouvaničkový, nebo s odkládací plochou na nádobí. Je také vhodné vybrat si takový dřez, aby se vám do něj vešel i ten největší hrnec, který běžně v kuchyni používáte. Tvar můžete vybírat z velkého množství variant, které jsou dnes na trhu k mání, důležité je efektivně využít prostor v lince.

Aby se vám nádobí mylo pohodlně, je potřeba umístit dřez do správné výšky. Pokud se postavíte ke dřezu a dáte ruku na jeho dno, neměli byste se přitom ohýbat v zádech. Výšku umístění dřezu uzpůsobte osobě, která v kuchyni tráví nejvíce času.

Trendy kuchyní roku 2019: Minimalismus zahalený do tmavších barev

Nezapomeňte také na náklon dřezu. Většina z nich je univerzálních, tedy oboustranných, ale pokud kupujete dřez s jednou vaničkou a odkládací plochou, může být orientována na levou či pravou stranu, takže záleží, zda jste leváci, či praváci, aby pro vás umývání a odkládání nádobí a dalších předmětů bylo pohodlnější.