Zvuky a vůně

Kuchyň je místem, kde se pracuje, zatímco v obýváku chceme především odpočívat. Spojení aktivní zóny s klidovou bývá problematické, kuchyň může narušovat relaxační atmosféru obývacího pokoje. Představte si, že roníte slzičku u dojemného závěru romantického filmu, když někdo dva metry od vás zapne mixer. Vadit mohou i rozličné pachy, které se nesou z kuchyně napříč obývákem. Kvalitní digestoř bude nezbytná.

Kamenné obklady v koupelně: na co dát pozor

Podlaha

Podlaha v kuchyni je hodně namáhaná a měla by vydržet pád ostrého nože i rozlitou vodu. V obýváku naopak preferujeme měkčí a teplejší krytinu, na kterou se dá bez obav sednout a mohou se na ní batolit děti. Jak to skloubit, abyste mezi oběma zónami nezakopávali o lištu? Většinou se to řeší tím, že se pro sjednocený prostor vybere jedna velmi kvalitní podlaha a do obývací zóny se pro zvýšení pohodlí navíc položí větší kusový koberec.

Kuchyně propojená s obývákemZdroj: Shutterstock.com

Osvětlení

Při výběru svítidel musíme stále rozlišovat mezi kuchyní a obývákem, i když se nacházejí v jednom prostoru. Nad pracovní desku se obvykle vybírá světlo studené, které je ostřejší a lépe se při něm vidí na práci, v obýváku zase uvítáme osvětlení teplejší a tlumenější, doplněné třeba o stmívač.

Nenásilný předěl

Ačkoli kuchyň s obývákem spojujeme v jeden prostor, přecijen cítíme, že obě zóny je třeba nějakým způsobem oddělit. Předělem může být ostrůvek, ale také třeba jídelní stůl nebo sedací souprava otočená "zády" ke kuchyňské lince. Kuchyňský kout může být elegantně ohraničen sádrokartonovým podhledem, rozdíl však zdůrazní klidně už jen kontrastní barvy nebo obklady.

Kuchyně ve stylu Provence
Bydlení ve stylu Provence nejen pro romantiky