„Textilie dodávají bytu ženskou energii, hebkost a něhu, poskytují útulnost a dekorativnost. Okno se záclonou či závěsem dodává interiéru jemnější a měkčí charakter a vyrovnává strohost geometrických linií oken a stěn,“ domnívá se výtvarnice a designérka Greta Sartori.

Tajemství trvanlivosti historických staveb: vejce a tvaroh

Záclony, závěsy, rolety, koberce, povlečení, ubrusy, potahy nábytku, ale také svítidel, jsou nejčastěji zastoupenými typy interiérových textilií. V domácnosti tlumí zvuk, mají ochranné a hygienické funkce, upravují míru dopadajícího světla, pomáhají snižovat či zvyšovat teplotu. A mají, samozřejmě, i vysoce estetickou funkci.

Ani moc ani málo

Jak domácnost osadit textiliemi tak, abychom zachovali jejich praktické funkce a přitom neutrpěla estetika? „Pokud lidé tápou, jedno z pravidel je, že všechny pokoje spolu budou ladit. Výrazné barvy v jednotlivých místnostech by měly mít něco společného a měly by být doplněny neutrálními odstíny, jako je bílá, šedavá či béžová. Lze, samozřejmě, zařídit i jednotlivé pokoje v různých barvách, ale ne každý si s tím dokáže poradit. Celek tak nakonec nemusí působit harmonicky, ale spíš rušivě,“ říká Greta Sartori.

Sol Duc Cabin
Netradiční architektura: Chaloupko, k lesu vchodem!

Designéři dokáží sladit i zdánlivě neslučitelné, ale pokud si interiér zařizujeme sami, měli bychom mít na paměti, že 80% informací vstřebáváme zrakem. A barvy na nás mají velký vliv, nejen ty, které si oblékáme, ale i ty, které jsou kolem nás. Proto například opatrně s tmavými odstíny, které nás mohou velmi výrazně ovlivnit. „Pokud si například pokoj zabalím do tmavě hnědé, mohu se tam cítit stabilně, jistě, ale tato barva mě může natolik usadit a zpomalit, že se třeba sníží má kreativita,“ vysvětluje Greta Sartori.

Při kombinování jednotlivých textilií v interiéru je už řadu let velmi oblíbený styl tón v tónu. Monochromatické ladění místností pomáhá vyvarovat se estetických chyb a má rovněž uklidňující účinky na psychiku. Příliš barev v interiéru totiž tříští naši pozornost a zneklidňuje mysl. Proto třeba do pracoven nebo ložnic je tón v tónu velmi vhodnou variantou. Zato do místnosti jako je obývací pokoj, kde energie proudí intenzivněji, můžeme použít více různobarevných textilních doplňků, třeba polštářů.

Návštěva interiéru: Vídeňská klasika

Kde je konec háčkované dečce?

Některé textilie zůstávají stálicemi domovů, jiné nenávratně mizí. Háčkované či paličkované dečky, které si naše babičky a prababičky dávaly pod vázičky, jsou už zřejmě opravdu minulostí. Podobně řada domácností upouští od ubrusů, ovšem jejich schopnost tlumit zvuk, chránit nábytek a dodávat estetickou hodnotu stolování, je stále aktuální. Používání ubrusu je navíc jedna z možností, jak finančně nenáročně, ale výrazně, proměňovat interiér. Naopak velmi populární jsou aktuálně metalické barvy. S těmi bychom ale měli pracovat jen velmi střídmě a využívat je pouze v detailech. Pokud udržíme zdravou míru, dokáží prostor rozsvítit a dodat mu nádech luxusu a elegance. Velice dobře se uplatňují jako dekorační prvky na textilních tapetách nebo coby solitéry v podobě polštářů.

Dětské postele: Trendem je kvalita i hravost

Pokrok nezastavíš. Ani v textilu

Textilie prodělaly obrovský boom, co se týče technologií, jsou praktické a bezpečné. Nemusí se žehlit, jsou voděodolné, protiprachové, nehořlavé. Kvalitní mechanické systémy rolet a závěsů esteticky vhodně doplňují samotné textilie. Dávno pryč tak jsou časy vystřelujících rolet jako z filmu Lásky jedné plavovlásky. Velké oblibě se těší např. římské rolety nebo japonské stěny, které jsou díky posuvnému systému variabilní, dokáží zastínit jakoukoliv okenní plochu a mohou vypadat třeba jako abstraktní obrazy.

„Okenní textilie dnes nabízejí obrovské možnosti. Proto můj koncept ´obrazu v okně´ spočívá ve vytvoření výtvarného díla v podobě rolety nebo japonské stěny, které doplňuji třeba ubrusem, polštáři či obkladačkami ve stejném designu. Jde o originální kousky, které se pak stávají dominantami interiéru,“ představuje Greta Sartori.

Světová architektura: Bílý dům ve Winchesteru


ROZHOVOR S ODBORNÍKEM

Greta Sartori, výtvarnice a designérka, www.gretadesign.cz

Jaké textilie byste do bytu nedoporučovala?
„Nemám ráda syntetické materiály. Drží se na nich prach, často jim chybí měkkost a nejsou na omak příjemné. Problematické bývají i hladké materiály, které se lehce poškodí, třeba zadrhnutím o šperky či hodinky. S lesklými materiály je třeba vždy spíše šetřit, dodávají jistý chlad a neosobnost.“

Michal Froněk (vlevo) a Jan Němeček
Michal Froněk: Kdyby bylo vše nádherné, nebylo by to pravdivé

Jak to udělat, abychom nemuseli neustále pořizovat nové textilie a přitom se nám interiér neokoukal?
„Představit si jednotlivá roční období a jejich barvy a ujasnit si, v jakém z nich chci mít interiér zařízený. Když si pak vyberu třeba letní odstíny, můžu interiér měnit v drobnostech, jako jsou polštáře či závěsy, i ve větších celcích, jako je koberec či tapeta na zdi, ale stále se budu držet linky, která je v harmonii.“

Bez jakých textilií si vy nedovedete představit svůj byt? A které vás rozčilují?
„Určitě si nedokážu představit ložnici bez povlečení. Také potřebuji alespoň kousek koberce. Nemám ráda, když je podlaha úplně holá, protože ráda sedím na zemi. A rozčiluje mě skrumáž dekorů. Třeba když občas někde vidím květované závěsy, strakaté povlečení a k tomu vzorovaný koberec.“