1. Rozkládací gauč

Klasika, která vás nejspíš napadne jako první. Rozkládací gauče ale nehledejte po bazarech, ze starších typů vás budou bolet záda. Současné rozkládací soupravy od renomovaných výrobců se už přizpůsobily požadavkům nové doby a počítají s tím, že gauč nerozložíte jen pro občasnou návštěvu, která tu jednu noc trochu nepohodlí nějak přetrpí. Kvalitní rozkládací pohovku poznáte podle pevného lamelového roštu, na kterou se položí pružinová matrace bez předělů a mezer. Výsledné lůžko by mělo mít stejnou rozlohu jako klasická postel.

2. Spaní v patře

Vyvýšená postel je ideálním řešením v bytě s vysokými stropy. Pod konstrukci se vejde útulné posezení s konferenčním stolkem, a z celkové plochy obýváku tak kvůli přespávání neukrojíte ani kousek. Ne každému ovšem spaní v patře vyhovuje. Jednak budete muset hodně větrat, protože u stropu místnosti se koncentruje vydýchaný vzduch, a problém může nastat i s malými dětmi, které si ve své čipernosti budou chtít ze schůdků vytvořit ne zcela bezpečnou prolézačku.

Palanda v dětském pokoji: na co dát pozor

3. Sklopná postel

Sklopné postele vyžadují jediné: dostatek prostoru pro vyklopení. Přes den se tváří jako součást obývací stěny, večer z nich jednoduše vytvoříte plnohodnotná lůžka pro přespání. Jejich výhodou je, že spolu s roštem a matrací "schováte" i lůžkoviny - nemusíte tudíž lůžko každý večer povlékat jako v případě rozkládacího gauče a odpadá tím starost i o peřiňák. Sklopné postele najdou uplatnění i v dětském pokoji, kde se s jejich pomocí vytvoří více prostoru pro hraní.

Zdroj: www.pravan.cz

4. Postel za zástěnou

Zcela nejjednodušším řešením je vytvoření spacího koutku, který od obývacího prostoru oddělíte obývací stěnou, knihovnou, nebo třeba japonskou stěnou či moderním grafosklem. Vytvoříte tak vlastě dvě místnosti v jedné. Podmínkou je samozřejmě dostatečně prostorný obývák. Protože v malých bytech bývá omezen i úložný prostor, vyplatí se investovat do vyvýšených postelí, které jej poskytují v rámci zabudovaných šuplíků nebo pomocí vyklápěcího mechanismu.

Nábytek z LTD, MDF a DTD - jak se v tom vyznat?