Staré masivní dveře mohou být oprýskané a naprosto nemoderního tvaru, když z nich však odstraníte lak a trochu jim zbrousíte povrch, budete mít před sebou krásnou dřevěnou desku, se kterou se dá dále pracovat. Můžete ji použít jako zadní stěnu sestavy polic do předsíně, opěradlo pro zahradní lavičku či jako čelo postele.

Dveře poslouží například i jako deska stolu nebo konferenčního stolku; mnohé staré dveře sice na sobě mají různé výstupky a vlysy, což není u stolů zrovna žádoucí, tento problém se dá ale vyřešit tak, že dveře překryjete deskou z kaleného skla. Krása starých dveří je tak pořád vidět, a povrch je přitom rovný a hladký.

Zdroj: Pinterest

Na zahradě se masivní dveře uplatní třeba jako rustikální zástěna s držáky na květináče nebo jako součást opory pro popínavé rostliny. Pro venkovní použití je však třeba dřevo ošetřit přípravkem proti vlhkosti a plísním, aby časem nenabobtnalo a nezhroutilo se.

Dveře vyrobené z dřevotřísky či dřevovláknité hmoty vystavovat nezmarům počasí raději vůbec nebudeme. Ani tyto méně odolné výrobky však nemusíme zatracovat. Klidně z nich můžeme vyrobit zajímavou retro zástěnu nebo je pospojovat v paraván. Je třeba si jen uvědomit, že taková deska nebude tak pevná a nosná jako masiv.