Co dělá jogurt jogurtem? Kromě mléka jsou to bakterie mléčného kvašení, které štěpí mléčný cukr a způsobují nakyslou chuť. Tato živá jogurtová kultura pozitivně ovlivňuje složení střevní mikroflóry a zlepšuje trávení. Navíc je účinnou prevencí proti rozvoji kvasinkových infekcí u žen. Ze zákona musí každý jogurt na trhu, tedy i ten ochucený a obarvený, obsahovat určité množství prospěšných živých bakterií po celou dobu trvanlivosti. Problémem však bývají zahušťovadla, barviva, četné kostky cukru a látky zajišťující delší trvanlivost.

Nejzdravější variantou je jogurt bílý, který kromě mléčné báze a mikroorganismů žádné přídatné látky obsahovat nesmí. Vyrobit si ho můžeme i doma, a to nejen z kravského mléka - vyzkoušet můžete i mléko kozí či rostlinné.

Přichystáme si hrnec, zavařovací skleničky, potravinářský teploměr, 1l mléka a 5 lžic kvalitního bílého jogurtu. Někdo používá přímo mlékárenské kultury, které lze zakoupit v prodejnách zdravé výživy i v některých lékárnách, pro začátečnické experimenty ale bude koupený jogurt stačit. Důležitá je hygiena: skleničky by měly být sterilizované nebo aspoň propláchnuté vařící vodou.

Mléko nalijeme do hrnce a 5 minut povaříme na mírném ohni. Někdo ho jen zahřeje na 85°C-90°C, což funguje také, ale jogurt je pak údajně méně hustý. Mléko zchladíme ve vodní lázni s ledem na teplotu okolo 40°C. Skleničky zahřejeme v mikrovlnce a na jejich dno poté rozdělíme připravený jogurt. Ten zalijeme trochou teplého mléka a promícháme. Mléko poté nalijeme do skleniček až po okraj, skleničky dobře uzavřeme, zabalíme do deky a uložíme do peřin, kde je necháme zhruba 6 hodin bez jakékoli další manipulace. Jogurtová kultura se rozmnoží a vy se budete těšit z litru vlastnoručně vyrobeného jogurtu, který můžete před konzumací ochutit ovocem, medem, sirupem, zavařeninou a dalšími ingrediencemi podle chuti.