Slovo sauna pochází z finštiny a rozšířilo se do řady světových jazyků. Původně to byl výraz pro potní jámu v zemi. Původní sauny byly mnohem primitivnější než ty, které známe a používáme dnes. Šlo většinou o díru vyhrabanou ve svahu, do níž se nanosily rozžhavené kameny.

Vybíráme sprchu: trend káže jednoduchost

Až časem začala sauna nabývat dnešní podoby dřevěné stavby či dřevem vyložené místnosti, v nichž se nachází kamínka. V pravých finských saunových kamnech se původně topilo březovým dřívím, nyní se ale stále více využívá kamínek elektrických. Ve Finsku mají dokonce i saunového elfa Saunatonttu, který prý podle pověstí umí kouzlit.

Saunování u nás
Jednu z prvních saun si postavil v roce 1923 jistý pan Vašut v Trojanovicích pod Radhoštěm. V novodobé historii českého saunování je za průkopnici považována sauna, kterou vybudoval v roce 1936 na letním táboře vysokoškolských studentů na Vysočině český lékař doc. František Vojta. Sportovcům sloužila první sauna od roku 1938 v tělovýchovném zařízení v Třeboni, první veřejnou saunu si mohla nejširší veřejnost vyzkoušet od roku 1946 v Brně-Pisárkách a především pro lékařské účely byl v roce 1948 zahájen provoz sauny v Karlově Studánce.

Teplo a zima
Princip saunování spočívá ve střídavém působení stavů prohřátí a ochlazení na lidský organizmus. Po vstupu do sauny se nejprve zahřeje pokožka, posléze periferní krev zahřívá i vnitřní orgány. Tělo se přehřívání brání, a proto se začínáme potit. Díky tomu se vylučují nečistoty z kůže, normalizuje se krevní tlak, uvolňují se svaly a také třeba hormony štěstí, endorfiny.

Na jakou teplotu vytápět byt

Mozek i tělo se zotaví a dnešní dobou přetížený neurovegetativní systém se uklidní. Proto se po saunování dobře spí a sauna pomáhá odstranit i nervozitu, neklid či tísnivé pocity. Při ochlazení dochází mj. k normalizaci tělesné teploty, okysličení krve, povzbuzení funkce ledvin, obnovení elasticity cév, zklidnění tepu a tím k pocitu tělesného i duševního osvěžení. Pobyt v sauně zvyšuje objem krve protékající srdcem, proto není vhodné zároveň srdce zatěžovat ještě jinak, tedy např. před saunováním jíst či dokonce pít alkohol.

Jak na to
Před vstupem do potírny bychom měli odložit všechny šperky, osprchovat se a dosucha se utřít. V potírně vždy používáme ručník či prostěradlo, především z hygienických důvodů. Nejdůležitější je mít na paměti, že sauna je především relax. Délka pobytu v teple je proto individuální, měla by se pohybovat zhruba v rozmezí 8-15 minut. Pokud ale vnímáme jakékoliv nepříjemné pocity, dobu v potírně tomu přizpůsobíme.

Vyměňte si hadičky k myčce a bateriím

Po uplynutí vymezené doby se osprchujeme vlažnou vodou a pak se ochladíme buď studenou vodou ve sprše, bazénku nebo třeba venku na chladném vzduchu. Po ochlazení relaxujeme v odpočívárně, a jakmile začneme cítit chlad, vrátíme se opět do potírny. Běžně se tento cyklus opakuje 3x. Doba pobytu dětí v potírně by měla být zhruba poloviční, tedy 4-7 minut.

Sauna doma
Přestože veřejně dostupné sauny jsou dnes běžnou součástí řady sportovně relaxačních či hotelových wellness zařízení, kde si blahodárných účinků tepla můžeme užívat bez starostí o jejich provoz, stále častěji si lidé pořizují i své privátní, domácí sauny. Poskytují totiž okamžitou dostupnost, pohodlí, intimitu a třeba i možnost volby teploty vzduchu, což ocení rodiny s dětmi.

Před vybudováním vlastní sauny je ale potřeba zvážit hned několik věcí. Především je důležité, kam a jak saunu umístíme, abychom splnili potřebné technické i bezpečnostní nároky tohoto zařízení. Sauna totiž není jen samotná prohřívací kabina, ale také ochlazovací zóna a neméně důležité je i odpočívací zázemí.

Zelené střechy.
Hlavní přednost zelené střechy? Ekologie!

„Instalace sauny potřebuje jisté základní podmínky, jako je keramická podlaha kvůli hygieně, odvětraný prostor vzduchotechnikou či ventilátorem, samostatně jištěnou elektro přípojku a blízkost vody jak pro potřebu očisty, tak ochlazení.

„Sauny lze pořídit od rozměru cca 1,2 x 1,2 m, přičemž je třeba počítat s příkonem 0,7 kW na 1 m3. Dporučuji ale takzvanou relaxační velikost, což znamená, že si lze v kabině lehnout,“ vysvětluje Vlastimil Sládek, majitel firmy Sauny Salus.

Materiály na ložní prádlo

TYPY SAUN

Klasikou je sauna finská, tedy dřevěná místnost s kamny, na kterých jsou umístěny lávové kameny, které lze polévat vodou. Množství vody určuje stupeň vlhkosti vzduchu a při nalití vytváří dojem prudkého zvýšení teploty. Využívány zde mohou být také aromatické oleje nebo sušené byliny. Nejčastěji se zde teplota pohybuje kolem 90 °C.

Suchá sauna, někdy také nazývaná švédská, se vytápí na vyšší teploty a její vlhkost je velice nízká. Tato sauna je pro řadu lidí náročná, protože dýchání suchého horkého vzduchu jim není příjemné. Tělo se navíc v suchém vzduchu téměř nepotí.

Parní sauna je naopak příjemná a snesitelná pro většinu lidí, protože v ní panuje nižší teplota (kolem 50°C), zato velmi vysoká vlhkost. Po domácí účely se používá tzv. parní box.

Oblíbenější se stává i infrakabina, kde místo kamen vzduch ohřívají infrazářiče. Teplota se v ní pohybuje do 60°C, což je pro organismus příjemné a nezatěžující. Skalní vyznavači saun nepovažují infra kabiny za skutečné sauny, faktem ale je, že jsou vhodné i pro některé z těch, pro které se ze zdravotních důvodů nehodí klasická sauna.

Když dostávají podlahy zabrat

Kdy do sauny nechodit
Sauna pomáhá s řadou zdravotních obtíží, posiluje imunitu a funguje jako prevence infekčních a virových chorob. Pokud na nás ale už tyto choroby zaútočily, je lépe se nejprve vyléčit a saunu navštívit až po dvou týdnech.

Ač je sauna doporučována na odstranění řady fyzických i psychických neduhů, určitě by se jí měli vyhnout lidé s vysokým krevním tlakem, oběhovými potížemi, nemocemi jater a ledvin, epilepsií, otevřenými zraněními či akutními záněty. Pozor by si měly dát i ženy v prvním trimestru těhotenství. Škodlivé látky, které se v rámci čištění těla uvolňují, by mohly přejít do plodové vody.

Sedm kroků k zazimování bazénu

SLOVO ODBORNÍKA

Vlastimil Sládek, majitel firmy SAUNY SALUS , www.sauny-salus.cz

Saun existuje řada druhů, jak si vybrat domů tu správnou? Jaká je ta vaše oblíbená?
Doporučil bych návštěvu zařízení s více typy saun a lázní, kde si každý vybere tu kabinu či lázeň, která mu nejvíce vyhovuje a splňuje právě jeho nároky na relaxaci. Já jsem příznivcem tzv. kombinované saunové kabiny. Tato sauna je vybavena kombinovanými saunovými kamny s generátorem páry, které umí vytvořit požadovanou lázeň či saunu podle mé aktuální potřeby.

Řada lidí zastává názor, že provoz sauny je energeticky náročný. Je tomu skutečně tak?
Každá lázeň, ať sauna, pára, laconium, bylinka aj. potřebují vyhřát na danou teplotu. Pokud se tyto sauny či lázně postaví správně (často se tak z ekonomických důvodů neděje a pak je sauna sice levná, ale má drahý provoz!), energetická náročnost je přijatelná. Tedy zhruba od 300 W na 1 m3. Provoz takové lázně nás pak vyjde cca na 10-20 Kč. Záleží samozřejmě na velikosti a kapacitě dané kabiny.

Samovýroba dřeva: drsnou prací k nejlevnějšímu palivu

Jaké bezpečnostní předpisy je potřeba dodržet při pořízení domácí sauny?
Bezpečnost je vždy priorita! Nikdy proto prostory sauny nepoužíváme jako mimosezónní skladiště a nic nepokládáme na saunová kamna. Před každým zapnutím zkontrolujeme kabinu vizuálně. Dveře do sauny nesmí být zamykatelné a vždy se musí otevírat ven z kabiny. Sauny musí stavět specialista, elektro musí mít vždy revizi (včetně pravidelných revizí jednou ročně) a použít lze jen bezpečnostní kalená skla.

Alice Taussiková