S rostlinami ovšem nemůžeme nakládat jako se soškami, co někam vystavíme a čas od času oprášíme. Jde o živé organismy, které ke svému vývoji potřebují vhodné podmínky a péči. Panelákové byty, kde se v zimě potýkáte se suchým vzduchem, nebudou svědčit tropickým rostlinám zvyklým na vyšší vzdušnou vlhkost. Určité druhy vyžadují více světla a teplejší místo u okna, jiné upřednostní tmavší kout.

Efekt džungle nejlépe vytvoří převislé a popínavé rostliny, které se rozrostou po stěnách. Jednou takovou je plazivý fíkus (Ficus pumila), jenž nevyžaduje zvláštní pěstitelské zkušenosti. Můžete ho pěstovat v závěsném květináči nebo ho nechat šplhat po nábytku. Ke zdárnému růstu tento fíkus potřebuje pouze pravidelnou mírnou zálivku a stinné místo. Pobyt v tmavším koutu dobře snáší také potos (Scindapsus), který se pne do délky několika metrů.

Pro popínavé rostliny můžete vyrobit oporu z bambusu, dřeva či proutí, poslouží i provázek s uzlíky zavěšený u stěny. U kuchyňského okna vynikne závěsná polička s bylinkami, v koupelně se ujmou kapradiny, bromélie a orchideje. Pozor ale, koupelna musí být větraná čerstvým vzduchem - v panelákovém jádru bez okna se rostlinám dařit nebude.

Přínos pokojových rostlin pro lidské zdraví:

  • Pomáhají odstraňovat škodlivé látky z ovzduší, především ty, které se uvolňují z laků, barev a elektroniky
  • Snižují prašnost v bytě
  • Zvyšují množství kyslíku v prostoru a regulují vlhkost vzduchu, zlepšují tak naše dýchání
  • Působí blahodárně na psychiku, uklidňují mysl
  • Zmírňují pocit únavy a bolesti hlavy