Ke krbovým kamnům se proto vrací řada lidí, v nově stavěných domech jsou již téměř automatickou součástí výbavy interiéru. Krbová kamna lze dnes dostat v řadě variant a velikostí u mnoha prodejců, stačí si jen vybrat. Krbová kamna ovšem mají jisté zásady používání, které bychom neměli podcenit. Kromě bezpečnostních norem je to také způsob spalování.

Výhodné je mít kamna s účinným systémem sekundárního (někdy také uváděno terciálního) spalování, který přispívá k lepšímu hoření a k opětovnému vzplanutí a spalování zplodin. To zajišťuje vyšší funkčnost kamen a šetří množství použitého paliva. Jde vlastně o další přívod vzduchu do kamen, vedle toho, který primárně proniká přes popelník přímo pod oheň.

Dobře zkonstruovaný systém sekundárního spalování také snižuje emisní zátěž ovzduší. Existují i varianty kamen s externím přívodem vzduchu, které přivádí venkovní vzduch přímo do krbové vložky, a kamna si tak ho „neberou“ z místnosti, v níž se díky tomu snižuje koncentrace kyslíku. Pro jeho doplnění je totiž potřeba následně větrat, čímž dochází k tepelným ztrátám.

Majestátní klasika

Majestátní klasikou, která potěší funkčně i esteticky, jsou kamna kachlová. Proč si raději než krbová kamna vybrat ta kachlová? „Klasická kachlová kamna jsou velmi efektivním a zdravým zdrojem sálavého tepla. Po hodině až třech hodinách topení naakumulují teplo, které vydávají následující dva dny. Roztopená kachlová kamna nevíří prach a vytvářejí přirozené a zdravé vnitřní klima se správnou vlhkostí, vysvětluje Eva Kadlecová z firmy Kachlová kamna Chodouň. Ti vyrábějí ručně mačkané kachle jako jediní u nás, protože tato technika se pro svoji pracnost dnes již téměř nepoužívá.

Aby byl oheň vidět

Někdo by mohl namítnout, že kachlová kamna nenabízejí pohled do plamenů jako kamna krbová. Opak je ale pravdou. „Krbová kamna s vložkou jsou hlavně estetická záležitost pro romantické posezení s pohledem do ohně. Jsou zdrojem rychlého tepla. Rychle chladnou a spousta tepla uniká do komína. Těm, kteří upřednostňují pohled do ohně, před efektivním způsobem topení, nabízím řešení - pořiďte si kachlová kamna s velkými prosklenými přikládacími dvířky,“ doporučuje Eva Kadlecová.

Nejen na chalupu

Kachlová kamna má většina lidí spojených s chalupami a vůbec venkovským stylem interiéru. Existuje i varianta kachlových kamen do veskrze moderního, například minimalistického interiéru novostavby nebo dokonce do bytu? „S mýtem, že kachlová kamna se hodí jen do chalupy nebo na zámek se u zákazníků často setkávám. Samozřejmě to není pravda. Kamna navrhujeme na míru každému zákazníkovi a pro každý prostor. Můžou se stát dominantou vstupní haly moderní vily i součástí pokoje ve čtvrtém patře činžovního domu. Sama historie nám představila první gotické kachle, které sloužily na obestavby ohnišť až po strohé bezreliéfní funkcionalistické kachle. Čerpáme z historických kořenů a lidových tradic a v současné době nabízíme 640 druhů kachlů, ze kterých navrhujeme kamna pro každý interiér,“ říká Eva Kadlecová.

Nadměrné začouzení skla v kamnech

způsobuje málo vyschlé nebo příliš smolné dřevo, ze kterého se více kouří. Důležitý je také dobrý tah komína, aby se kouř v kamnech zbytečně nehromadil. Rovněž podpalování papírem čistotě skla moc nepřidá. Ovšem papír nám může posloužit i v dobrém, když na ubrousek či noviny naneseme trochu jemného popela a tím sklo vyčistíme. Jde o levnou a ekologickou metodu našich babiček.

Spíš tvrdé dřevo

Pro topení v krbových kamnech je vhodné spíše tvrdé dřevo jako buk, dub, jasan nebo habr. Dřevo je dobré po zakoupení nechat vyschnout alespoň rok, ideálně dva roky. Rychlejšímu schnutí napomůže naštípání na polínka a také skladování na suchém, krytém a větraném místě.

Eva Kadlecová, kachlovakamna.com

ROZHOVOR S ODBORNÍKEM – EVA KADLECOVÁ, Kachlová kamna Chodouň

Jaké mají kachlová kamna technické požadavky?
Kachlová kamna musí stát na pevném betonovém základě. V případě stavby v patře doporučuji základovou armaturovou desku. Zde je třeba počítat s nosností 600 kg/m2. V případě dřevostaveb a nezděných příček stěnu za kamny musíme odizolovat dvěma deskami izolačního materiálu s 3 cm odvětrávací mezerou mezi deskami. Komín by měl projít revizí a mít průměr alespoň 180 mm a vyčnívat 60 cm nad štít střechy. Po splnění těchto technických požadavků budou kamna vytápět a zdobit prakticky každý interiér.

Čím lze v kachlových kamnech topit a čím ne?
Ideální je dva roky proschlé tvrdé dřevo buku a dubu. Méně vhodné je měkké dřevo smrku a borovice pro svoji smolnatost a nižší výhřevnost. Po dřevěných briketách zůstane hodně popela. V kachlových kamnech netopte uhlím.

V jakých cenových relacích se kamna pohybují?
Každá kamna jsou navržena na míru konkrétnímu zákazníkovi a každá kamna jsou tedy originál. Na základě osobní schůzky se zákazníkem vypracujeme 3D návrhy po jejichž schválení začínáme vyrábět kachle. Při výrobě projdou sedmero rukama zaměstnanců firmy a skončí u jednoho z našich kamnářů. Ten kamna postaví a dá potřebné instrukce pro jejich provoz. Kamna mají bezservisový provoz a zpravidla slouží po mnoho generací. Jejich cena se pohybuje od 70 000 Kč.