Věděli jste, že jenom v Americe se denně upotřebí na 500 milionů plastových brček? Kdybychom je poskládali jedno za druhým, dokázaly by obtočit zeměkouli 2,5krát. Dle údajů z roku 2017 jsou v pořadníku nejčastěji nalezeného odpadu v oceánech na 11. místě. A jedno takové brčko se rozloží za 200 let. Ekologickou alternativou jsou brčka bambusová, která se často prodávají i se šikovnými kartáčky, jimiž brčko snadno vyčistíte, a můžete ho tudíž použít vícekrát.

Designem i šetrností k životnímu prostředí vás určitě zaujme nádobí z palmového listí. K jeho výrobě se používá samovolně opadané listí z palmových stromů, které se dříve pálilo, ale v poslední době našlo nové využití - nejprve se slisuje a pak se vytvaruje do požadovaného tvaru talířů, misek či podnosů. Palmové nádobí je odolné proti vodě i vysoké teplotě, můžete v něm dokonce ohřát jídlo v mikrovlnce. Když doslouží, dá se zkompostovat v zahradním kompostéru.

Podobné vlastnosti má také nádobí vyrobené z vláken stonků cukrové třtiny, která se v minulých dobách spalovala v cukrovarech jako odpad. Ze zbytků jednoho stonku třtiny je možné vyrobit 40 až 50 kusů jednorázových talířů. Obdobně jako v případě nádobí z palmových listů se talíře z cukrové třiny mohou vyhodit rovnou na kompost.

Přírodní vosk se nastrouhá na látku a zapeče v troubě.Namísto mikrotenových sáčků je vhodnější používat sáčky z recyklovaného kartonového papíru. Kdo má šikovné ruce a trochu trpělivosti, může si vyrobit voskované ubrousky, které se dají omývat houbičkou a vydrží vám klidně půl roku. Můžete z nich složit kapsičku na svačinu, balit do nich dětem housky do školy nebo jimi přikrývat mísy se salátem.

K výrobě voskovaných ubrousků potřebujete čistý včelí vosk bez umělých příměsí. Ten seženete nejlépe přímo u včelařů nebo ve specializovaných včelařských obchodech. Vosk pak nastrouháte na čistou látku ze 100% bavlny, kterou jste rozprostřeli na plech. Látku s voskem necháte zapéct v troubě při mírné teplotě a jakmile se vosk rozpustí, rovnoměrně ho po látce rozetřete štětcem. Voskovaný ubrousek je hotov.

Hotové voskované ubrousky můžete použít k balení svačin