S kartonem si pohrávají studenti i uznávaní designéři. Úvodní foto například pochází z jedné přehlídky v Miláně. Kartonový nábytek se dnes vyrábí i u nás, stačí zabrousit na internetu, a seženete originální české stolky, poličky, botníky i lampy.

Nosnost a stabilita kartonového nábytku je zajištěna vrstvením materiálu; větší jídelní či pracovní stoly mohou být doplněny dřevěnými výztužemi ve formě pásků. Povrch nábytku pak bývá ošetřen vodoodpudivým nátěrem, aby se nerozmočil, když na něj nedopatřením něco rozlijete.

Inspirace: Ostrůvek jako žádoucí dominanta kuchyně

Základní hnědá barva kartonu se nemusí hodit do každého interiéru, povrch se však dá snadno nabarvit nebo vyzdobit tapetou. Kartonový nábytek je oblíbený hlavně v dětských či studentských pokojích, protože je levný a dítě nebo dospívající si ho může polepit obrázky a samolepkami podle vlastního vkusu.

Stolní lampa Cardlamp mini, 3 980 KčZdroj: www.netradicni-nabytek.czZ kartonu se však dají vyrobit i designérsky zajímavé kreace, které se neztratí ani v moderním obývacím pokoji. Zvláštní způsob lepení jednotlivých vrstev vykouzlí originální vzor, jaký můžete vidět třeba na stínítku lampy na obrázku vlevo.

Přestože je kartonový nábytek poměrně odolný, neměl by být vystaven dlouhodobé vlkosti. Měl by být užíván výhradně ve vnitřních suchých prostorách, ve vlhkém prostředí se časem začne rozpadat.

Barvy v interiéru
V českých interiérech vládne bílá: bojíme se barev?