Spaní v garsonkách se často řeší rozkládacím gaučem, což má ale hned dvě zásadní nevýhody: dlouhodobým přespáváním na gauči si ničíte záda, a navíc každý večer musíte odsunout stůl, roztáhnout gauč, přinést povlečení a ráno zase všechno uklízet.

Dvě koupelny v domě: kam je umístit a jak je vybavit

Ze zdravotního i praktického hlediska je proto lepší, když v garsonce vymezíte kout pro pořádnou samostatnou postel. Když ho opticky oddělíte od obývacího prostoru třeba závěsem nebo paravánem, vytvoříte si tak téměř samostatnou malou ložnici. Oddělením spacího koutu zabráníte návštěvám, aby vám koukaly do postele, zatímco se bavíte u kávy, a docílíte většího soukromí i zatemnění během spánku. Pokud v garsonce bydlíte dva, možná se vám stává, že jeden už chce spát, zatímco druhý se ještě dívá na televizi nebo sedí u počítače. Oddělený spací kout je pro tyto případy jako stvořený.

Kout na spaní v garsonceZdroj: Pinterest

Způsobů, jak postel oddělit, je celá řada. Můžete ji obehnat závěsem připevněným na závěsné tyče, které budou kopírovat její půdorys. Postel může být schována i za sestavou polic, jež budou zároveň sloužit jako knihovna nebo úložný prostor. Na výběr je dnes také mnoho typů odlehčených dělících příček vyrobených ze skla, plastu či dřeva, příznivci zelených domovů si mohou vytvořit živou stěnu z popínavých rostlin.

Inspirace: Posuvné dveře na stěnu a do pouzdra

Konečné rozhodnutí bude ovšem záležet na tom, kolik světla chcete danou příčkou do spacího koutu propustit; pokud u postele bude chybět okno, fixní neprostupná stěna vytvoří ze spacího koutu temnou díru, kde se nebudete moci odpoledne natáhnout s knížkou. V takovém případě je výhodnější zvolit předěl s rozhrnovacím nebo posuvným mechanismem, který vám dovolí spací kout kdykoli prosvětlit a zatemnit podle potřeby.