Zapínání a vypínání mobilem už jako konkurenční výhoda nepřesvědčí, to je dnes zkrátka standard. Co víc tedy může chytrá domácnost nabídnout? Třeba vlastní umělou inteligenci, díky které se dokáže sama neustále vylepšovat. Právě to už zvládnou některé domácí spotřebiče, které k práci využívají hluboké učení.

Chytrost k vašim službám

Nebojte se, zdaleka nejsme v situaci, kdy by se počítače mohly vzbouřit a převzít vládu nad světem jako třeba ve filmu Terminátor. Dnešní „chytrá“ zařízení mají v podstatě jen inteligentně napsaný program, který sbírá data. V případě domácnosti monitoruje dané úkoly a snaží se všechny procesy zdokonalit tak, aby pracovaly lépe a efektivněji.

Příkladem může být robotický vysavač. Tento chytrý, byť přízemní sluha na své cestě skenuje místnost, dělá si mapu s překážkami a snaží se vypočítat optimální trasu, která zabere nejméně času a zároveň zajistí úklid ve všechn koutech. Opakovaným vysáváním stejné místnosti se zároveň učí a svou trasu stále vylepšuje. Časová úspora přitom znamená i finanční úsporu, protože na stejnou práci spotřebuje vysavač méně energie.

Soběstačný dům je parádní vizí do budoucna
Unikát v lesích u Krumlova. S tímto domem se můžete cenám energií smát

Nebo taková bezpečnostní kamera. Nepopovídá si s vámi ani nerozpozná vaši náladu, ale díky umělé inteligenci dokáže něco mnohem praktičtějšího, a to rozlišovat mezi postavou člověka a domácího mazlíčka. Díky tomu vám nebude posílat denně do práce sto falešných poplašných zpráv, že se v bytě během vaší nepřítomnosti pohybuje kočka. Chytrá kamera zareaguje až tehdy, když spatří člověka nebo pouhou část lidského těla.

Kamera dokonce dokáže přes vestavěný mikrofon analyzovat zvuky a pomocí umělé inteligence bezpečně pozná třeba zvuk rozbitého skla, když se někdo snaží dostat do bytu přes zavřené okno nebo balkonové dveře. Přesnější identifikace s menším počtem falešných poplachů je nepochybně příjemná a stojí za ní malý čip umístěný v inteligentní kameře.

„Smart“ začíná u sítě

Chytrá domácnost má jednu Achillovu patu – potřebuje internet, a ten musí být stabilní, rychlý a bezpečný. Právě zde se otevírá velký prostor pro modernizaci. Na trhu se totiž objevil nový standard Wi-Fi 6, který byl vytvořen právě s ohledem na chytrou domácnost.

Hlasoví asistenti se dnes schovají i v malém bluetooth reproduktoru za pár korun, takže je můžete mít doslova v každém pokoji.

Nový moderní router díky tomu dokáže najednou obsloužit efektivněji více zařízení, nabízí vyšší rychlosti datového toku, kde je to třeba, a je také bezpečněji chráněný před kybernetickými útoky.

Router s integrovanou umělou inteligencí ví, jaká data proudí ve vaší síti a jakou rychlost potřebují jednotlivá zařízení. Umí proto zvýšit rychlost pro váš počítač a ubrat rychlost například pro smart zásuvku, která si vystačí s pomalejším připojením. Díky tomu už se vám nezasekne pracovní videohovor jen proto, že se vaše lednička právě rozhodla stáhnout aktualizaci softwaru.

Ateliér Bárka se zaměřuje převážně na menší měřítka architektury, kromě interiérového designu se věnují například rekonstrukcím rodinných domů či návrhům zahrad
Oáza pro vytíženou ženu: Ze starého bytu vznikl domov plný slunce

Zapomenout nelze ani na bezpečnost dětí. I funkce inteligentní rodičovské kontroly dnes v routerech posiluje umělá inteligence. Je dobré pamatovat na praktické aplikace dohledu, které odfiltrují škodlivý obsah a dá se na nich stanovit denní limit pro hraní her. Stejně tak rodičovské zámky na chytrých televizích spolehlivě zabrání tomu, aby se vaši potomci nedívali na nevhodný obsah.

Řekněte to svému domu!

Router můžete nastavovat a konfigurovat v mobilní aplikaci, přičemž umělá inteligence vám přímo na základě dlouhodobého monitoringu sítě dokáže poradit, jaké nastavení je pro vás nejlepší a jak síť optimalizovat pro co nejlepší výsledek. Pokud se vám to zdá příliš komplikované, můžete na svůj router použít také hlasové příkazy. Chytrý router totiž umí komunikovat s hlasovými asistenty, jako je Google Assistant nebo Amazon Alexa.

Dnešní „chytrá“ zařízení mají v podstatě jen inteligentně napsaný program, který sbírá data. To znamená, že v případě domácnosti monitoruje dané úkoly a snaží se všechny procesy zdokonalit tak, aby pracovaly lépe a efektivněji.

Ovládání hlasem je jednou z funkcí, která právě díky umělé inteligenci zažívá největší boom. Hlasoví asistenti se dnes schovají i v malém bluetooth reproduktoru za pár korun, takže je můžete mít doslova v každém pokoji. Řekněme, že chcete pustit vysavač nebo pračku.

Už nemusíte hledat mobil a spouštět v něm aplikaci! Stačí to jednoduše nakázat vašemu asistentovi, a ten už zaúkoluje umělou inteligenci ve vašem zařízení.

Sen o domácím sluhovi se stává skutečností. Hlasem lze ovládat prakticky všechno – od světla a žaluzií přes topení a klimatizaci až po televizor a bezpečnostní kamery.

Modernizace spotřebičů? Teď je správný čas

Pokud patříte k těm, které uklízení baví, možná vás dosud nic nepřesvědčilo o potřebě vyměnit spotřebiče ve vaší domácnosti za chytřejší a samostatnější. V tom případě má chytrá domácnost ještě jedno eso v logaritmech. Úsporu peněz.

Ceny elektřiny, vody a plynu neustále rostou, a jelikož v domácnostech poslední rok trávíme více času než dříve, je důležité vybrat si úsporné domácí spotřebiče a optimalizovat spotřebu energie. Právě to splňují moderní produkty, které v sobě skrývají inteligentní funkce.

Ondřej Hatlapatka, finanční poradce společnosti Partners
Zájemci o byt mají nové priority. Už nechtějí to, co dříve

Modernizace se týká zejména kuchyňských spotřebičů, protože přibližně čtyřicet procent spotřebované energie v domácnosti připadá právě na kuchyň. Věděli jste například, že mrazák plný ledu a sněhu, který kvůli námraze téměř nemůžete dovřít, spotřebovává skoro o polovinu energie víc než mrazák bez námrazy?

Nebo že běžná pračka na klasický cyklus praní při šedesáti stupních odebírá významně víc elektrického proudu než chytrá pračka, která dokáže účinně vyprat již na čtyřicítku nebo dokonce třicítku za polovinu běžné doby? A zkuste porovnat průměrnou spotřebu dnešní chladničky v energetické třídě C, která je přibližně 169 kWh, se starou, jež měla spotřebu například 350 kWh. Rozdíl činí více než padesát procent.

Energetické štítky pomohou při výběru

Jistě jste zaznamenali změny, kterými letos prošly energetické štítky na domácích spotřebičích. Zmizela nepřehledná řada „A+“ a hodnocení energetické náročnosti jednotlivých spotřebičů celkově zpřísnilo. Při výběru nové chladničky nebo pračky můžete s jistotou vsadit na energeticky úspornější přístroje.

Úsporné domácí spotřebiče se navíc začínají vyrábět s invertorovým motorem, který funguje pomocí elektronického řízení. Díky němu jsou otáčky plynulé, snižuje se hluk i vibrace a dochází k menšímu opotřebování součástek. Největšími výhodami invertorového motoru je jeho dlouhá životnost a nižší spotřeba energie. Tento motor se používá v chladničkách, digestořích, ale i v sušičkách, pračkách nebo myčkách nádobí.

Na jediném spotřebiči můžete při jeho výměně za modernější ročně ušetřit zhruba tisíc korun jenom za elektřinu. Moderní myčky a pračky přitom šetří hned dvakrát, protože mají menší spotřebu vody. Navíc jsou ekologičtější.

Jízda podle šablony

Kdo by nechtěl přijít do bytu s čerstvě vytřenou podlahou, příjemným osvětlením a konvicí, která právě uvařila vodu na čaj? Výhodou aplikací, s jejichž pomocí fungují vaše inteligentní spotřebiče, je kromě ovládání na dálku a hlasového asistenta také možnost si nastavit takzvané scénáře, tedy šablony, podle kterých se má vysavač nebo osvětlení chovat.

Designérské duo Eduard Herrmann a Matěj Coufal
Designér Eduard Herrmann: K věcem, které si smontujete, máte osobnější vztah

Tady je pár příkladů. Ráno vstanete, a když rozsvítíte lampičku s chytrou žárovkou, dá vaše aplikace povel chytré konvici, aby začala vařit vodu. V obýváku a kuchyni vás pak přivítá příjemně tlumené světlo, které se během dvaceti minut rozsvítí naplno.

Při odchodu do práce, většinou kvapném, stačí zapnout předem napsaný scénář „odešel jsem“ a vaše domácnost se dá do pohybu. Zhasnou se světla v bytě, ale v pokoji vašeho puberťáka se naopak rozsvítí, aby konečně vstal. Díky chytrému kartáčku pak zjistíte, jestli si opravdu vyčistil zuby. A robotický vysavač vyjede ze své nabíjecí stanice a začne vysávat či vytírat vše, co po sobě zanechali pes s kočkou.