S vánočním tvořením můžete začít v podstatě už ve chvíli, kdy dítě udrží v ruce pastelku. Na čtvrtku připevněte šablonku hvězdy, stromečku nebo jiného typicky vánočního tvaru a nechte dítě, ať se na papíře barevně vyřádí. Když šablonku odstraníte, z barevného pozadí vystoupí dokonalý tvar. Otázkou je, čím šablonku ke čtvrtce přichytit, abychom ji pak mohli snadno zase sejmout bez poškození papíru. K tomuto účelu může posloužit například lepící hmota na plakáty, kterou seženete v papírnictví. Není pochyb, že tuto odstranitelnou hmotu využijete i při výrobě dalších dekorací nebo k vystavení dětských výtvorů na stěnu.

Šikovným pomocníkem při tvorbě s malými dětmi je také oboustranná samolepící páska, díky níž se vyhneme zapatlaným ručičkám a tekutému lepidlu po celém stole. Pomůže nám třeba při výrobě roztomilého sněhuláka z papírových talířů. Na čtvrtku předkreslete nebo vytiskněte oči, mrkev, ústa, knoflíky, rukavice, šálu a nějakou pokrývku hlavy, ať už hrnec nebo čepici. Děti si mohou jednotlivé detaily vybarvit a potřít třpytkami, těm nejmenším pak jen pomůžeme je vystřihnout. Oboustrannou lepící páskou k sobě spojíme dva papírové talíře - jeden poslouží jako hlava sněhuláka, druhý jako bříško. Vybarvené a vystříhané detaily pak lepíme, kam potřebujeme, a nádherný sněhulák je hotov.

Veselé figurky vyrobíme také z ruliček od toaletního papíru nebo z dřívek od nanuků. V galerii pak uvidíte, jaké pěkné obrazce se dají vytvořit z jednoduchého obtisku dlaně namočené do barvy. Podobné aktivity, kdy se dítě může legálně ušpinit a ještě je za to pochváleno, patří mezi drobotinou k těm nejoblíbenějším. Takže velký igelit na zem a směle do toho.