Jídelní kout oddělený od kuchyně se stal dokonce trendem, protože strávníkům poskytuje určité soukromí, nerušené pohledem na vařením poznamenanou kuchyňskou linku. Doma si tak při jídle připadáte skoro jako v restauraci. Přesto by měla jídelna na kuchyň logicky navazovat, abychom mohli nádobí i jídlo snadno přenášet sem a tam.

Proměna madridského domu
Návštěva interiéru: Pohádková proměna

Při stavbě nového domu s místem pro jídelní stůl počítáte už dopředu a s jeho vyhrazením vám jistě pomůže váš architekt nebo projektant. V moderních interiérech, kde je kuchyň s obývákem spojena v jednom velkém prostoru, může stát jídelní stůl klidně uprostřed jako předěl těchto rozdílných zón. Jindy pro něj vyhradíme výklenek u okna nebo kout poblíž kuchyňské linky, záleží na dispozici.

Zdroj: Pinterest

Jídelní kout může být ovšem zcela oddělený a mohou do něj vést dveře a třeba i servírovací okénko. Takové řešení bývá výsledkem přestavby a úpravy bytu, kde se přepažila místnost. V malých bytech je ale členění stísněných místností na ještě menší nevhodné. Zde jídelní stůl oddělíme od kuchyně či obýváku pouze opticky, třeba zajímavým obkladem na stěně za stolem nebo koberečkem.

Někdy se za předěl kuchyně a jídelny považuje také stupínek, jiná úroveň podlahy, kdy jídelní stůl stojí na vyvýšeném místě. Je to sice efektní, ale ne zcela bezpečné řešení - hlavně pro děti a staré lidi.

Kuchyňský dřez
Co je nutné promyslet před zakoupením kuchyňského dřezu

Jako určitou variantu úsporného stolování především v malých panelákových bytech můžeme občas vídat také užší desku, umístěnou v kuchyni pod oknem po délce celé stěny, u níž sedí strávníci vedle sebe. Toto řešení nebývá doporučováno především z toho důvodu, že stolovníci na sebe při jídle nevidí. Jedná se tak spíš o jakýsi bufetový pult, který se dá využít při podávání snídaně, ale slavnostní večeře u něj nebude to pravé.