Stoleček a dvě malé židle či křesílka mohou být základem, ale nejsou podmínkou. Tato klasická sestava někdy vyplní celý balkon a pak zde překáží, když potřebujete zalít květiny v truhlících. Jedním z řešením může být stolek skládací, který po skončení posezení sklopíte. Anebo prostor balkonu využijete zcela jinak a zadní kout vyplníte nižší sedačkou, ke které přisunete malý stolek konferenční. Vytvoříte tak nejen pohodlné sezení pro večery se sklenkou vína, ale také relaxační kout pro čtení na čerstvém vzduchu.

Zdroj: PinterestVelkým krokem ke zútulnění nevzhledného balkonu nebo lodžie může být pokládka nové podlahy. Ta by měla vyhovovat stejným požadavkům jako krytina použitá kdekoli jinde v exteriéru, protože bude v průběhu roku vystavena dešti, mrazu i horkému slunci. Myslet je třeba také na mírný sklon podlahy kvůli odtoku vody. Kromě betonu a dlažby se nabízejí i podlahy dřevěné či dřevoplastové, příjemný může být i umělý trávník. Sehnat se dají také venkovní koberce, které jsou vyrobeny z umělých vláken a jejich podklad disponuje drenáží pro odvod vody.

Domácí posezení můžeme dále zkrášlit zelenými rostlinami a květinami, jejichž výběr přizpůsobíme světové straně, ke které je balkon obrácen. V případě jižních balkonů vybíráme druhy, které snesou perné slunce, jako například gazánie, sanvitálie, šruchy nebo kosmatce, na západě a jihozápadě se bude dařit muškátům, petúniím a lobelkám, východní strana vyhovuje řadě bylinek, hortenziím a azalkám, sever je jako stvořený pro fuchsie, begónie či netýkavky.

Tu pravou atmosféru pak navodí osvětlení v podobě solárních lampiček nebo nástěnného svítidla, které by mělo mít IP krytí odpovídající podmínkám svého umístění. Pokud nemůžete vyloučit, že svítidlo přijde do styku s deštěm, volte venkovní typ s minimálním krytím IP 44.