Luxusní koupelně může dominovat kámen, keramika, ale také dřevo. Co je všem materiálům společné, je jejich opravdovost. Když na podlahu natáhnete vinyl, co jako dřevo jenom vypadá, bude to znát. Dřevěné podlahy a částečné obklady v koupelnách jsou v současné době velmi trendy, podmínkou je ale dostatečné větrání - bez okna to nepůjde. Navíc musíte zvolit takový druh dřeva, který dobře odolává vlhkosti, takže budete hledat mezi dřevinami exotickými, a o to hlouběji sáhnete do peněženky.

Luxusního vzhledu se dá nicméně dosáhnout i keramickými dlaždicemi a kachlíky, klíčový je výběr decentních barev a vzorů. Zajímavějšího efektu dosáhnete dlaždicemi obdélníkovými, není třeba se omezovat na standardní velikosti a čtvercový tvar. V luxusní koupelně není zapovězena ani mozaika, jestliže není moc křiklavá a barevně ladí s celkovým rázem místnosti.

Správná luxusní koupelna ovšem není jen o vzhledu, takový přístup by byl povrchní. Opravdový luxus spočívá v tom, co vám může nabídnout po praktické stránce. V koupelně se především myjeme, ale také tady relaxujeme. Je to místečko dokonalého soukromí, kde regenerujeme tělo po dlouhém pracovním dni. Abychom se tu cítili pohodlně a uvolněně, potřebujeme v první řadě dostatek prostoru. V luxusní koupelně si proto vyhradíme více místa k pohybu. Vyhodíme odtud pračku a koš se špinavým prádlem. Na stěnu nad umyvadlo připevníme velké zrcadlo, které prostor opticky zvětší.

Pokud budujete luxusní koupelnu v novém domě, zamyslete se, jak velký prostor jí dopřejete. Musí to být nutně temný kamrlík o rozměrech 3x2 metry schovaný v koutě domu? Když se podíváte do fotogalerie, všimnete si, že mnohé luxusní koupelny disponují velkými okny, případně jsou vybudovány v atypických prostorách. Luxusní koupelna je v domě plnohodnotnou místností, není odsunuta na okraj jako nutný výdaj (maminky a hygienici jinak nedají, musíme se mýt, tak tu koupelnu někam vmáčkneme).

Co se týče sanity, luxusně vyhlížejí zejména volně stojící vany a umyvadla atypických tvarů, ale zapovězeny nejsou ani vany zapuštěné, když se působivě obloží. Naproti tomu rohové vany si v hodnocení moc dobře nevedou, protože zabírají hodně místa, a přitom obvykle nabízejí méně prostoru na samotnou koupel.

Zapomenout nesmíme ani na doplňky a vůně. Svíčky, masážní olejíčky, potpourri a jiné drobnosti navodí relaxační, až lázeňskou atmosféru. Z obyčejné koupelny se tak rázem stane malé soukromé wellness centrum.