Řada lidí propadla kouzlu nábytku z europalet, se kterými se snadno pracuje a dají se sehnat za dobrou cenu. Manželská paletová postel se hodí jak do moderních, tak rustikálních ložnic, zvláštní kouzlo pak bude mít třeba v podkroví s přiznaným krovem.

Při shánění europalet bychom se měli vyvarovat neoznačeným paletám z druhé ruky, u nichž si nejsme jisti chemickou úpravou. Bezpečné jsou palety označené kódem (Heat Treatment) a DB (Debarked), zatímco zkratka MB označuje zdraví škodlivý metylbromid. Z palet před použitím musíme odstranit všechny vyčnívající hřebíčky a povrch důkladně obrousit. Hrany přejedeme hoblíkem, aby nebyly tak ostré. Finální výrobek natřeme lazurou nebo krycí barvou.

Rozměry

Standardní europalety mají rozměry 120x80 cm, na výšku měří 144 mm. Pokud vám bude vyhovovat velikost postele 200x160 cm, na kterou snadno seženete i matraci, budete muset rozřezávat jen jednu paletu, ostatní použijete tak, jak jsou. Pro postel o dvou vrstvách palet vám tak bude stačit palet sedm. Matraci volte raději vyšší, celková výška postele i s matrací by se měla pohybovat okolo 50 cm, aby se z ní pohodlně vstávalo. Záleží ovšem také na prostoru, kde bude postel umístěna - například v podkroví s výraznými šikminami se lépe uplatní postel nižší.

Postel z masivu

Výroba postele z masivních hranolů a spárovek je náročnější a také nákladnější. Cenově nejdostupnější dřevinou je u nás smrk, který je sice měkčí, ale zato méně sukovitý než borovice a neobsahuje tolik pryskyřice, takže se lépe opracovává a moří. Z tvrdých dřevin se nejčastěji využívá dub a buk, jejichž vyšší odolnost je přímo úměrná vyšší ceně. Pro mnohé se však dubová či buková postel stane rodinným klenotem, který bude sloužit několika generacím.