Jak si nazdobit slavnostní tabuli, je otázkou velmi individuální, související s osobním vkusem. Ten se jistě projevil v adventní a vánoční výzdobě bytu či domu a i slavnostní stůl by s nimi měl korespondovat. Ale i v případě, chceme-li stůl z nějakého důvodu pojmout individuálně, měli bychom si uvědomit, zda je nám bližší klasika a tradice, nebo zda se chceme před návštěvami blýsknout trendy výzdobou. Letos lze bez problému spojit obojí.

„Letošní trendy v odvětví slavnostních dekorací se nesou převážně v duchu tradic. Tedy používání výrazných vzorů, až lidových motivů. To znamená kombinace pestrých, plných barev, jako je červená, modrá, zelená i méně obvyklá žlutá. Vše, co v těchto barvách použijeme, by mělo být doplněno přírodním materiálem, jako je kůra, slaměné ozdoby, jablka, ořechy a podobně. Své místo by si ve výzdobě měly najít také ručně vyráběné skleněné ozdoby, neboť ty k naší kultuře také neodmyslitelně patří. Trendy budou i majitelé porcelánu s cibulákovým vzorem, ten má v letošní sezoně zelenou,“ prozrazuje florista Petr Sikora z firmy Sikora flowers & deco.

Barvy umí divy

Svou roli také hraje i to, kde Vánoce slavíme. Zda doma či třeba na chalupě. I podle toho bychom měli volit barevnou a stylovou náladu celé tabule. S Vánocemi neodmyslitelně spjatou klasikou červené, zelené a bílé barvy jistě nic nezkazíme v žádném interiéru, navíc dobře ladí s použitím doporučovaných přírodních dekorací.

Něco z etikety
Látkový ubrousek patří na klín a dáváme si jej tam ihned poté, co usedneme ke stolu. Po skončení hostiny jej položíme vedle talíře přeložený tak, aby nebyly vidět případné skvrny po jídle, . Nikdy, na rozdíl od papírového ubrousku, jej nevkládáme do talíře.

Na stůl můžeme místo ubrusu položit jen tzv. běhoun neboli štolu, což je pruh látky, který se umístí podélně doprostřed stolu. Vyrábějí se v tzv. nešpinivé či vodoodpudivé úpravě, takže je lze dobře udržovat a zůstávají estetické i po drobných stolních nehodách.

Vánoce jsou ale rovněž svátky světel a třpytu, proto se k světlu svíček krásně hodí i všechny metalické odstíny, jako jsou zlatá, stříbrná a čím dál tím populárnější měděná či barva růžového zlata.

„Nejjednodušší je určitě tabuli ladit do jedné barvy a tu můžeme použít v různých odstínech, tzv. tón v tónu. Většina z nás má bílý jídelní servis, který lze kombinovat opravdu téměř se vším. Pro odvážnější doporučuji použít kontrasty a kombinovat tzv. nekombinovatelné, to ovšem vyžaduje cit a notnou dávku vkusu. Velmi luxusním dojmem působí například kombinace černé a zlaté barvy,“ říká Petr Sikora. 

I květiny patří na vánoční stůl

Vánoční stůl je tabulí výjimečnou, velice často se pouze v těchto dnech v rámci celého roku schází skutečně celá rodina. Proto bychom měli pamatovat nejen na estetiku, ale také na praktičnost a dostatek místa pro každého stolovníka. A tak i výzdoba vánočního stolu má svá daná pravidla.

„Určitě se držme základních zásad stolování, že vidlička je vlevo a nůž vpravo a podobně. Dekorace na stole by měla být převážně centrální, tedy ve středu stolu, aby nepřekážela, a také by neměla být příliš vysoká, aby na sebe všichni spolustolovníci dobře viděli. A přestože jsou Vánoce, na stole by neměly chybět i čerstvé řezané květiny jakéhokoliv druhu. Všeobecně se ale řídíme heslem, že méně znamená více,“ doporučuje Petr Sikora.

Pro dostatek místa je například velmi vhodné použití tzv. etažérů, tedy jakýchsi stojanů na ovoce, cukroví či další dobroty, které na něm vždy působí velmi efektně a přitom nezaberou mnoho místa.

Ubrusy a ubrousky

Součástí slavnostní tabule je vedle nádobí a sklenic také ubrus, prostírání či ubrousky. Bílým ubrusem nikdy nic nezkazíme, protože jej lze doplnit jakoukoliv barvou dalších doplňků. Velmi efektním prvkem může být použití pásu dekoračního metalického hedvábného papíru, organzy, metalické gázy či dalších třpytivých tkanin.

Naopak pro rustikálně laděný stůl lze takto využít zase jutu, jak v přírodní podobě, tak ve formě jakési mřížky či sisalovou síťovinu.

Všechny tyto materiály jsou k dostání v obchodech s výtvarnými potřebami, především e-shopy jich nabízejí nepřeberné množství. A kdo chce svou tabuli dotáhnout k dokonalosti, jistě nezapomene na jmenovky jednotlivých účastníků slavnostní hostiny, které mohou být tou pověstnou tečkou a které lze lehce vyrobit i svépomocí, například ve spolupráci s dětmi.

Odborník: Plastové ozdoby na vánoční tabuli nedávejte

Florista Petr Sikora.Florista Petr Sikora z firmy Sikora flowers & deco radí zútulnit vánoční tabuli voňavým chvojím a jinými přírodninami. A určitě by se vyhnul umělým květinám, věncům a jiným podobným ozdobám. Ani květiny v květináči nejsou na stole nejlepší volbou.

Ovlivňuje styl výzdoby i typ použitých svíček?
Styl výzdoby každopádně ovlivňuje i použití svící. Do rustikální dekorace doporučuji zvolit třeba svíce ze včelího vosku, na luxusněji laděné tabule určitě ty s metalízovou úpravou. Já osobně upřednostňují svíce válcovitého tvaru, který je v případě slavnostní tabule nejpřirozenější. 

Čeho byste se z designérského či floristického hlediska na vánočním stole vyvaroval? Co je podle vás, nevkusné nebo nevhodné?
Já osobně nemám rád na stole květiny v květináči nebo třeba mech. Nepřijde mi to příliš hygienické. A nevkusné mi přijdou věnce nebo dekorace z umělé hmoty, jako je umělé chvojí, plastové ozdoby nebo stuhy.

Hodně lidí si nedokáže představit spojení živých květů a jehličnanů či vánočních dekorací je to možné?
Květiny, chvojí a vánoční ozdoby, to vše k Vánocům neodmyslitelně patří. Proto je propojení těchto věcí naprosto přirozené. Osobně doporučuji třeba do kytice na stůl přidat jemnou borovici, která v ní bude působit velmi elegantním dojmem.