Technika patinování dodává nábytku, ale i podlahám či rámům zvláštní, netradiční vzhled, dokáže zakrýt různé nedokonalosti, a různé kusy nábytku může navíc barevně sjednotit. Z nového nábytku jednoduše uděláte staře vypadající, jako by se na něm podepsal zub času.

Pro patinování se hodí pouze nábytek z masivu. Moderní nábytek z dřevotřísek je pro patinování zcela nevhodný. Skvělé je měkké dřevo, které je také finančně dostupnější než tvrdé, a vždy pečlivě volte, jaký kus nábytku patinaci podrobíte. Nábytek, který má moderní design, s touto technikou nebude vypadat nevěrohodně. Nejlepší jsou klasické starší kusy.

Co budeme potřebovat:

  • tmavou podkladovou barvu
  • světlou svrchní barvu
  • lak, olej nebo vosk
  • tři štětce
  • smirkový papír (zrnitost ideálně 100)
  • brusnou houbičku nebo kartáček (rovněž síla brusu mezi 80-100)

Desku stolu nebo podlahu, které budou hodně namáhané, nakonec natřete tvrdým lakem. Pro dekorativní kusy zvolte vosk nebo olej.

Postup

Pro začátečníky je dobré, aby si patinování zkusili na nějakém menším jednoduchém kousku, který má rovný povrch a co nejméně zdobných detailů.

Povrch nábytku zlehka obrousíme smirkovým papírem, ale opravdu jen lehce, aby se nám barva dobře vsákla. Natřeme nábytek podkladovou barvou a necháme alespoň čtyři hodiny zaschnout. Pak jej natřeme svrchní barvou a opět necháme důkladně zaschnout. Je důležité každou barvu natírat pouze v jedné vrstvě!

Pokud je povrch dobře zaschlý, můžeme začít s broušením. Použijeme brusnou houbičku, díky níž docílíme různorodého efektu. Někde může prosvítat více světlá barva, někde více podkladová, a na některých místech dokonce přímo dřevo. S broušením začněte u větších ploch, na které můžete použít i elektrickou brusku. Houbičkou či kartáčkem je lepší brousit menší plochy a také místa, kde dochází k přirozenému obrušování povrchu (rohy, různé vystouplé reliéfy apod.).

Patina

Po obroušení povrch velmi důkladně očistíme od obroušených mikročástic. Následně nábytek potřeme lakem, který natíráme pouze v jedné vrstvě, a opět jej necháme důkladně zaschnout. Patina se pak bude mnohem snáze udržovat.

Intenzitu broušení zvolte podle toho, jaký si přejete výsledný efekt patinování. Pokud chcete zachovat světlejší odstín, broušení provádějte jemně, abyste svrchní barvu příliš nesetřeli. Pokud naopak chcete, aby vynikla tmavá podkladová barva, můžete brousit intenzivněji. Reliéfy nábytku před natíráním velmi důkladně vykartáčujte drátěným kotoučem, aby byly co nejvýraznější.

Jako tmavou podkladovou barvu můžete zvolit nejen hnědou, pěkně bude vypadat i modrá, tyrkysová, zelená nebo fialová. Jako svrchní barva se ideálně hodí jemný podtón bílé barvy, který působí přirozeněji než klasická křídově bílá.