Když zařizujeme nový byt nebo chystáme rekonstrukci, na zákoutí s počítačem často nemyslíme. Je to zřejmě i tím, že pracovní kout na obrázcích návrhů interiérů běžně nevidíme. V designu minimalistických obýváků a skandinávských ložnic by stůl s počítačem působil rušivě, a navíc ani není součástí tradiční představy o ideálně uspořádaném interiéru. Výjimečně se setkáte s domem, o kterém vám realitní makléř řekne: "Je tam místnost navíc, kterou případně můžete využít jako pracovnu."

Pět vlastností, které by měla mít podlaha v kuchyni

My ale takovou pracovnu potřebujeme vměstnat i do malého bytu, i když to bude jen židle se stolem, na kterém bude permanentně umístěn notebook nebo počítač, možná tiskárna a svazky s dokumenty. Stůl by neměl stát naproti oknu, slunce by osvětlovalo monitor a museli byste tu celý den sedět se zataženými roletami. Nejlepší je, když stůl s počítačem stojí k oknu bokem. Pro práci po večerech je dobré pořídit lampu, ideálně polohovatelnou se třemi ohebnými klouby.

Pokud u počítače trávíte několik hodin denně, věnujte zvláštní pozornost výběru pracovní židle. Ta by měla mít pětiramenné podnoží na kolečkách, opěrky pro ruce a nastavitelnou výšku sedáku. Na obyčejné židli si časem zničíte záda.

Zdroj: Shutterstock.com

Myslet by se mělo také na úložné prostory, abyste nevrstvili haldy papírů okolo počítače. Praktický je rovněž malý odpadkový koš na papíry.

Pokud si nemůžete dovolit vyčlenit pracovně samostatnou místnost, nastane otázka, ze kterého pokoje ten kousek místa pro počítač ukrojit. Volba většinou padne na obývák, protože v ložnici byste svítícím monitorem po večerech rušili usínajícího partnera. A potom, počítač v ložnici odborníci ani nedoporučují z hlediska zdraví.

Plíseň v bytě: jak ji zlikvidovat?

V obýváku ovšem musíte počítat s tím, že členové rodiny budou rušit vás. Stanovte si proto přesný časový rozvrh, kdy se budete práci věnovat; využijte dobu, kdy jsou děti ve škole a partner v zaměstnání, nenechávejte pracovní povinnosti na večerní hodiny s tím, že si přes den obstaráte nákupy. Nejhorší je, když den "rozcouráte" natolik, že se nakonec nemůžete věnovat pořádně ani práci, ani rodině.