Větrejte v noci

Otevřená okna přes den vám moc nepomůžou, jen si do bytu vháníte víc a víc horkého vzduchu. V tropických vedrech by se mělo větrat zásadně jen od západu do východu slunce, tedy večer, během noci a brzy ráno. Silnějšího efektu dosáhnete, když jedno okno otevřete dokořán a druhé jen na ventilačku: mezi dvěma různě velkými průduchy bude vzduch proudit intenzivněji.

Zvolte správné zastínění oken

Všichni asi máme žaluzie, rolety nebo závěsy; ty by měly být během vlny veder zatažené, aby domácnost ochránily před přímým slunečním žárem. Mnohem efektivnější je však zastínění venkovní, které před sluncem chrání už samotné sklo okna. K tomu slouží markýzy nebo předokenní žaluzie a rolety.

Před větrák postavte lahev se zmrzlou vodou

Stolní a stojanové ventilátory pomáhají, ale někdy můžete mít pocit, že jen víří horký vzduch. Pokud před ně postavíte lahev s vodou, kterou jste předtím nechali několik hodin v mrazáku, vířený vzduch se příjemně ochladí.

Zkuste rozprašovač

Rosení ocení nejen mnohé pokojové rostliny, ale také lidé. Vezměte rozprašovač, naplňte ho vychlazenou vodou a rozprašujte ji na záclony, závěsy a další bytové textilie. K příjemnějšímu klimatu pomohou také misky s vodou a kostkami ledu, které rozestavíte kolem stěn, dřez napuštěný studenou vodou nebo mokré prostěradlo připevněné k záclonové tyči.

Volte studená jídla

Vaření a pečení v parných dnech promění kuchyni v pekelnou jámu. Těžké smažené pokrmy navíc mohou v kombinaci s vysokou teplotou vzduchu způsobit nevolnosti. Zvolte raději lehká, studená jídla, pijte hodně vody a jezte čerstvé ovoce.

Ovoce je v parných dnech ideální stravou.Zdroj: Pixabay.com

Vypněte elektroniku

Kromě sporáku a trouby máme doma i další elektrické spotřebiče, které sálají teplo, aniž si to uvědomujeme. Zkuste se projednou obejít bez televize i počítače a místo toho sáhněte po knize nebo si s rodinou zahrajte staré dobré deskové hry.

Vysaďte stromy

Protože se dá očekávat, že nás úmorná vedra zaskočí rok co rok, je dobré myslet i na budoucnost a učinit něco pro zastínění domova v dlouhodobém horizontu. Košatá koruna stromu před okny odrazí slunce efektivně a zadarmo, a navíc zkrášlí okolí domu a pročistí vzduch.