Jako chovatel psa či kočky jste ve výhodě, pokud máte plovoucí podlahu a koženou sedací soupravu. (Samozřejmě za předpokladu, že souprava nestála 60 tisíc a kočka ji nepovažuje za škrabadlo). Přesto se ale budete potýkat s chlupy na oblečení a nejspíš i na místech, kde byste je ani nečekali.

Spolu s výbavou pro domácí zvíře je proto na místě pořídit si rovnou i odchlupovací kartáč nebo váleček. Cenově se tyto výrobky pohybují v řádu desítek korun, takže to není velká investice. Válečky nabalují chlupy na vyměnitelnou samolepicí plochu, kterou po použití odtrhnete. V nouzi vám poslouží i izolepa, jež funguje na stejném principu, nevyplatí se však při čištění větších ploch.

Kartáče se prodávají gumové a sametové. Gumovým kartáčem zachytíte chlupy nasucho a jednoduše je smyjete pod proudem vody. Při používání kartáčů sametových je třeba řídit se šipkami určujícími směr pohybu - kartáč v jednom směru chlupy nabírá a ve směru druhém zase pouští.

Zvířecí chlupy přichycené k oblečení jsou nezmaři a nezbavíte se jich pouhým vypráním. Nicméně existují vychytávky, které je na sebe v pračce nabalí. Do bubnu k oblečení můžete za tímto účelem přidat speciální prací kuličky, ale také třeba natáčky se suchým zipem nebo houbičku na nádobí.

Největší práci dá samozřejmě koberec. Pokud z něho chlupy stíráte manuálně, oblékněte si gumové rukavice a trochu je navlčete. Půjde vám to rychleji než s kartáčem nebo navhlčeným hadříkem. Možností je také pořídit si speciální vysavač se silným sacím výkonem a turbohubicí, který by si měl se zvířecími chlupy hravě poradit. Před koupí se však informujte, na jaké materiály ho můžete použít - silné vysavače mohou některé typy textilií poškodit.