Švábi se drží hlavně v kuchyni a koupelně, protože tu bývá vlhko a teplo. Bez jídla vydrží až šest týdnů, ale vodu k životu nutně potřebují, proto je najdete v blízkosti jejích zdrojů. Nepomůže, že všechny povrchy každý večer pečlivě vydezinfikujete a nikde nenecháte sebemenší drobeček. Šváb si pochutná i na tapetě nebo omítce. Podle vědců ostatně přežije i radiaci.

Hubení švábů není jednoduché, jelikož je přes den sotva uvidíte. Skrývají se ve skulinách zdí, v šachtách s rozvody, za lednicí, pod vanou, zkrátka všude, kam máte špatný přístup. Ve skříňkách a na policích pak nacházíte jejich trus a prázdné schránky vylíhnutých vajíček. Švábí trus patří mezi silné alergeny, nehledě na to, že švábi mohou přenášet nebezpečné bakterie typu Salmonella. Boj proti švábům proto není radno odkládat. Na místě je v první řadě důsledná hygiena; všechny potraviny uchovávejte v uzavřených dózách, pečlivě uzavřete i odpadkový koš.

Čím ošetřit dřevěný štít domu či chalupy

Můžete si všimnout, že se švábi vyhýbají skříňkám s kořením, obzvláště je odpuzuje hřebíček. Toto koření můžete použít jako přírodní odpuzovadlo, ale nezvanou kolonii tím nevyhubíte. Jen se přesune jinam.

Babské rady fungují jen do určité míry. Šváby můžete nalákat do pastí se sladkou limonádou nebo pivem; jeden recept například říká, že máte namočit hadr do piva a nechat ho v kuchyni přes noc na podlaze. Ráno pak tento hadr, který už bude plný švábů, ponoříte do horké vody. Tímto postupem se můžete zbavit řady dospělých jedinců, ale ne všech. V bytě navíc pořád zůstanou vajíčka, která ani nenajdete.

Šest triků, díky kterým dodáte laciné koupelně nádech luxusu

Co je naopak opravdu účinné a může vás to zbavit problému jednou provždy, je použití gelové nástrahy. Do míst, kde se švábi nejvíce vyskytují, nanesete trošičku gelu - například na zadní stranu lednice, do skuliny ve zdi atd. Gel šváby přiláká, ale je pro ně jedovatý; umírají nejen po jeho pozření, ale už po pouhém kontaktu. Na nožičkách ho přitom roznášejí dále, a tím postupně vyhyne celá kolonie.

V nejhorším případě se nestyďte kontaktovat deratizéry. Dbejte také na prevenci: kufry po návratu ze zahraniční dovolené vysajte vysavačem, prádlo vyklepejte, koupené potraviny po příchodu z obchodu kontrolujte a skladujte v uzavřených nádobách.