Nejprve musíme rozlišit mezi psem a kočkou; zatímco kočky si zpravidla potrpí na své soukromí, psi chtějí být v co nejtěsnějším kontaktu se svým pánem. Psí pelíšek by měl být proto umístěn tak, aby pes mohl dobře vidět na dění v bytě a hlavně aby mohl vidět na vás. Jestliže se mu do nového pelíšku nechce, může to být tím, že nezná jeho pach a nedůvěřuje mu. Nově zakoupený pelíšek je proto dobré nejprve šetrně vyprat při 30°C za použití minima pracího prášku a případně ho vystlat pejskovou oblíbenou dekou nebo třeba vaším tričkem.

Aby si pes zvykl v pelíšku spát, zkuste zavést večerní rituál v podobě povelu a pamlsku. Pes pochopí, že jakmile se zhasínají světla a lidé odcházejí do ložnic, má si lehnout, kam mu ukážete, a dostane za to odměnu.

Zdroj: PinterestS kočkami je to trochu složitější, protože každá má jinou povahu. Jedna si udělá odpočívárnu z krabice od bot vysoko na skříni, druhá vám bude spát celou noc na hlavě. Všechny kočky nicméně svorně milují teplo a pocit bezpečí. Jejich pelíšek by měl mít proto ideálně vyšší okraje, vhodné jsou i různé kukaně a iglú. Umístěte ho na vyvýšené místo, odkud bude mít kočka dobrý rozhled, a kde je zároveň teploučko, odpoledne sem dopadají sluneční paprsky atd.
¨
Ve fotogalerii najdete mimo jiné příklady pelíšků, které svým mazlíčkům můžete zhotovit i sami, ať už třeba z nevyužívaných kusů nábytku nebo starých kufrů. Některé nápady jsou skutečně originální.