U novostaveb se není čeho bát. Přísná legislativa určuje směrné hodnoty, podle kterých se každý developer musí řídit a při měření nové byty nesmějí překročit zákonem stanovené hranice. „Samozřejmě existují látky, které se používají při výrobě některých prvků, např. lepidla nebo barvy, které mohou obsahovat těkavé organické látky (tzv. VOC). Většinou se ale použijí při výrobě v továrně a prvek dovezený na stavbu je obsahuje už jen v minimálních množstvích a při stěhování klientů do bytu již nepředstavují žádný problém,“ říká Jan Hruška, Design Manažer společnosti Skanska Reality.

Vyšší riziko v oblasti těkavých látek tak představuje nové vybavení, které si majitelé domu či bytu začnou pořizovat do své vysněné domácnosti - od barev a nátěrů, po nový nábytek a koberce. „Když si klient do bytu koupí nový nábytek a umělý koberec z Číny, přinese tam asi 10x tolik formaldehydu, než zůstane v nové podlaze," dodává Hruška. Při zařizování domácnosti bychom proto měli dávat pozor, od jakých výrobců nakupujeme. Bezpečné jsou produkty od zavedených firem sídlících v Evropské unii, u nichž hodnoty toxinů nesmějí překročit bezpečnou hranici.

Novostavby dnes musí splňovat také přísná izolační kritéria, aby nedocházelo k tepelným ztrátám a ušetřila se energie potřebná k vytápění. V řádně zaizolovaném interiéru pak bez pravidelného větrání dochází k vysoké koncentraci kysličníku uhličitého, což může způsobovat únavu, ztrátu koncentrace či bolesti hlavy. Čím víc ale větráme, tím více zase topíme, jak se říká, pánubohu do oken. Tento problém developeři řeší buď instalací tzv. rekuperace, nebo aplikací systému trvalého větrání.

Výhody rekuperace:

Nepochybnou výhodou rekuperace je, že přivádí do interiéru čerstvý vzduch, aniž by bylo třeba otevřít okna. Otevřením okna totiž dochází k úniku tepla, tedy k plýtvání energiemi. Namísto toho rekuperační jednotka neustále odsává veškeré pachy a zároveň udrží uvnitř domova většinu tepla, čímž řeší větrání i uchování nastřádané energie. Kromě zajištění přílivu čerstvého vzduchu umí systém zachytit pyly a jiné alergeny, čerstvý vzduch navíc zamezuje vzniku plísní a chrání váš domov před roztoči.

Vysoké pořizovací náklady na rekuperační jednotku nedovolují plošnou instalaci napříč developerskými projekty. Častěji se objevují u nadstandardních projektů, kam patří i rezidenční projekt Čertův vršek v pražské Libni. Ten navíc disponuje systémem pro hospodaření s šedou vodou, který umožňuje splachovat toaletu přečištěnou vodou z umyvadel, van a sprch. Dochází tak k výrazné úspoře pitné vody v rámci celé budovy. Bytové domy Čertův vršek jsou připraveny dle mezinárodní certifikace BREEAM, která hodnotí vliv projektu na životní prostředí a jeho celkovou udržitelnost. Více naleznete na reality.skanska.cz/projekty-a-byty/rezidence-certuv-vrsek