Muškáty by neměly být vystaveny mrazu, s příchodem chladných dnů je proto musíme umístit do vnitřních prostor. Na zazimování je ale připravujeme už od začátku podzimu tím, že je méně zaléváme. Čím více klesá teplota, tím více zálivku omezujeme. V žádném případě je už nehnojíme. Potřebujeme, aby zastavily růst - rostoucí výhony by rostlinu přes zimu zbytečně vysilovaly, mohla by i zcela uhynout.

Muškátům se ale nebude dařit ani ve vytápěném bytě. Přes zimu potřebují teplotu mezi 6 až 10 °C. Umístit je můžete kdekoli, kde je chladno, ale nemrzne, a je zde i zároveň dostatek světla. V paneláku bývá ideálním stanovištěm prosvětlené místo poblíž okna na chodbě, přežijí i mezi skly oken v bytě.

Zdroj: Shutterstock.com

Rostlinám je potřeba seříznout letošní výhony. Jeden po druhým stříháme ostrými nůžkami těsně nad kolénkem tak, aby rostlina zachovala jen asi 1/3 své velikosti. Odstraníme všechny zbylé květy a uschlé listy a muškáty důkladně prohlédneme, abychom se ubezpečili, že nejsou napadeny plísní nebo škůdci.

Řeřicha: zdraví, které může růst v bytě po celý rok

Přes zimu stačí muškáty zalévat jen jednou za týden nebo dvakrát do měsíce - zemina nesmí zcela vyschnout, ale neměla by být ani přemokřená. Rostliny pravidelně chodíme kontrolovat, protože i zazimované, zdánlivě spící květiny mohou být terčem nepříjemných škůdců, jakými jsou například svilušky či puklice.

Teprve od března můžete navýšit zálivku a pomalu začít s přihnojováním. Muškáty se vám za vaši péči posléze odvděčí ještě bohatšími květy, než jakými vás oslňovaly letos.

Kalina bodnantská: pozoruhodný keř, který kvete v zimě