„Paludária jsou kombinací akvária a terária v jedné nádrži,“ vysvětluje Martin Dvořák z Botanické zahrady hl. m. Prahy. „Ve většině případů je budujeme proto, abychom zajistili zvířatům, která chceme chovat, oba biotopy – jak vodní část, tak tu suchozemskou.“

Paludária nejsou univerzální, dělíme je na tropická, subtropická a případně na paludária z temperátní zóny čili mírného pásu. Liší se teplotami, které v nich udržujeme a které odpovídají potřebám zvířat, jež je budou obývat.

„Ve vodní části paludária jsou nejspokojenější ryby, ale můžeme tam mít i spoustu dalších vodních živočichů. V té nadzemní části mohou přebývat různí obojživelníci, žáby, želvy nebo některé druhy ještěrek či mloků,“ vyjmenovává odborník s tím, že musíme pomýšlet na to, že některé druhy se vzájemně nesnesou.

„Musíme brát ohled na to, aby se naši chovanci navzájem snesli. Pokud totiž budeme chtít chovat společně kupříkladu želvy a ryby, dozajista želvy ryby časem sežerou.“

Při stavbě paludária musíme od počátku myslet na to, že budeme ve vodě budovat souš, na což můžeme využít různé kameny, kořeny a jiný inertní materiál, který do vody nevylučuje žádné další látky. „Rád používám kokosový substrát, který se získává z oplodí kokosu,“ říká pan Dvořák.

„Je to velice trvanlivý a nerozpustný substrát, který se dá používat i několik let, ideálně smíchaný s říčním pískem, který je zase důkladně propraný a není třeba ho čistit. Pokud jde o použité kameny, je velice důležité, aby v nich nebyl žádný vápenec, který by se louhoval do vody.“

Kvůli uvolňování vápníku jsou podle něj nevhodné také ulity a mušle. Výborné jsou naopak dekorace z tvrdého dřeva, například kořeny z ovocných stromů, jako je třešeň, švestka, meruňka. A jak je to s poměrem suchozemské a vodní části?

Kdo tam bude bydlet?

„Většinou se uvádí poměr jedna třetina souše ku dvěma třetinám vody, ale musíme samozřejmě přihlédnout hlavně k tomu, jakými živočichy míníme paludárium osídlit,“ tvrdí expert s tím, že pokud chceme chovat například želvy, musíme myslet na to, kde se budou vyhřívat. A naopak, pokud pomýšlíme na chov mloků či čolků, je třeba myslet na to, v jaké fázi života se nacházejí, neboť mladší mloci žijí ve vodě a starší vylézají rádi ven.“

Výběr rostlin, kterými budeme vnitřní prostor osazovat, zase závisí na tom, o jaký druh paludária se jedná, každopádně musíme počítat s tím, že to vždy musí být rostliny, které vydrží velmi vysokou vzdušnou vlhkost.

„Údržba paludária je časově zhruba stejně náročná jako údržba akvária srovnatelné velikosti. I zde musíme měnit vodu a odkalovat nečistoty,“ uzavírá Martin Dvořák.

Autor: FTV Prima