„Nuno znamená japonsky tkanina a pro filcování existuje v češtině také výraz plstění,“ vysvětluje textilní výtvarnice Alena Isabella Grimmichová, „takže bychom to mohli přeložit jako tkaninové plstění, při němž neoddělitelně spojíme jemnou merino vlnu s hedvábím nebo s látkou z nějakého jiného přírodního materiálu.“ Jde tedy o výtvarnou techniku, při níž za pomoci teplé vody, mýdla a tření přes fólii plstíme neboli filcujeme vlnu a současně ji provážeme s jinou tkaninou, která ovšem musí být rovněž přírodního původu. Vzniknou tak krásné módní doplňky využívající kvality obou materiálů.

Ekologické tipy do kuchyně: bambusová brčka a nádobí z palmových listů

„Když si vezmeme vlněné vlákno pod mikroskop, zjistíme, že má na sobě takové šupinky, které se vlivem vlhka a tepla otevřou, a začnou se do sebe zakusovat a zároveň se začnou zakusovat i do té další látky. Aby se to však podařilo, musíme dobře zvládnout práci rukou,“ popisuje dále odbornice. „Musíme navíc počítat s tím, že to, co si složíme takříkajíc nasucho, bude ve finále vypadat jinak, neboť vlna se při filcování sráží až o třetinu a také tvar se v důsledku toho trochu mění. Tentýž vzor lze ovšem udělat z obou stran.“

Hotové filcované výrobky je nutné prát v ruce do teploty 40 °C, přičemž je nutno prát i máchat při stejné teplotě, aby nebyl materiál vystavován teplotním rozdílům. Důležité je vědět i to, že na praní můžeme používat pouze přírodní mýdlo, neboť hedvábí má svou vlastní mastnotu a syntetické odmašťovače by mu vzaly lesk.

Kde najít v malém bytě místo na pracovní kout? Klidně ve skříni

Co budeme potřebovat
- různobarevné merino vlny
- hedvábná šála
- mýdlová voda (na 1 l vody jedna polévková lžíce strouhaného mýdla, nejlépe olivového)
- bublinková fólie

Postup
Vlnu natrháme na co nejmenší a nejjemnější kousky ve směru vláken, která pokládáme na hedvábí ve vrstvách tak, aby se křížily a vlna s tkaninou se mohla pevně provázat. Budeme vytvářet květiny, a tak na střed použijeme malý chuchvalec jiné barvy. Dále vyrobíme pět okvětních lístků, které získáme tím, že kousek vlny stočíme do tenké ruličky. Obvod květiny pak zvýrazníme konturou.
Takto vyskládáme květy po celé ploše šály.
Květy opatrně postříkáme mýdlovou vodou, tak abychom nepoškodili vzor.
Šálu podložíme bublinkovou fólií, tak aby byly bublinky směrem nahoru, seshora ji také přikryjeme bublinkovou fólií, tak aby bublinky směřovaly dolů.
Fólii polijeme trochou mýdlové vody, aby nám po ní dobře klouzaly ruce.
Jemným krouživým třením zapracujeme vlnu do hedvábí. Střídáme směry a pracujeme především dlaněmi. Občas překontrolujeme, že je vzor v pořádku, zpočátku ho můžeme ještě poupravit. Při dlouhém tření se háčky vlny do sebe pevně zakousnou, až se neoddělitelně spojí. Jakmile uvidíme, že se na spodní straně hedvábí objevily chloupky vlny, můžeme přitlačit.
Těsně před dokončením můžeme začít šálu jemně prohazovat, tzv. provětrávat, díky čemuž se do sebe vlákna ještě více zakousnou.
Nakonec šálu jemně, ale důkladně vymácháme ve vlažné vodě, abychom se zbavili všech mydlinek, a vložíme na půl hodiny do octové lázně. Poté ještě jednou vymácháme v čisté vodě a následně usušíme a přežehlíme.

Zdroj: FTV Prima