Z přírodních kamenů se už v dávných dobách využíval pro koupelny a lázně mramor, a to nejen pro svůj luxusní vzhled, ale také pro hladký a odolný povrch, který je potřebný pro přímý kontakt s vodou. Mramorové koupelny se zřizují i dneska, někomu ale připadají studené nebo příliš okázalé. A jejich cena také není zrovna lidová.

Přírodní kámen je obecně drahý a hodně těžký, proto se v interiérech hojně využívají jeho levnější a lehčí imitace z betonu nebo sádry. Zrovna sádry bychom se ale v koupelně měli vyvarovat, protože se tento materiál špatně snáší s vodou. Pro vlhké prostředí koupelny jsou tedy ideální jen imitace betonové.

Betonové obklady nabízejí široké spektrum odstínů a vzorů, i tady ale musíme vybírat s rozvahou a nejen podle vzhledu. Hodně záleží na tom, zda má obklad hladký nebo hrubý povrch. Představte si, že umýváte stopy mýdla a mapy od vodního kamene z imitace břidlice. Kámen s hrubou strukturou se proto nebude hodit přímo do sprchového koutu, i když to na designových fotografiích vypadá tak úžasně.

Některé obklady imitující kámen se při aplikaci nespárují, aby vytvořily jednolitý celek bez rušivých linií. Ani takové obklady nemůžeme použít ve sprchových koutech: voda může proniknout až k lepidlu a hydroizolaci, po které steče dolů a zadělá na budoucí problémy.

Myslet také musíme na bezpečnost. Pozor je třeba dát zejména u strukturovaných obkladů s ostrými hranami, které by nám mohly přivodit nepěkné zranění v případě uklouznutí na mokré podlaze.