Vedle toalety je tradičním semeništěm škodlivých bakterií prostředí kuchyně. I tady se oháníme, abychom měli všechno pěkně čisté a nablýskané. Věděli jste ale, že úplně nejvyšší koncentraci bakterií najdete na houbičce, kterou umýváte špinavé nádobí? Mikroskopickým organismům se tu daří o to více, že je houba po většinu času vlhká, ne-li přímo nasáklá vodou. Po použití ji proto nestačí jen vyždímat a odložit, je potřeba ji i důkladně očistit a často měnit.

Návštěva interiéru: Jak nespojovat kuchyni s obývákem

Na problém si můžete zadělat i klepáním masa na dřevěném prkénku. Dřevo je nasákavý materiál, jehož povrch časem pracuje, a tak prkénko po nějaké době není už tak krásně hladké jako v momentu, kdy jste ho koupili. Bakterie se drží v drobných prohlubních a spárách a ať povrch prkénka drhnete sebevětší silou, usazených bakterií se jen tak nezbavíte. Pomůže sůl, jež působí jako dezinfekce a jejíž zrníčka se dostanou opravdu všude. Prkénko vydatně "posolte" a přejíždějte po něm půlkou citrónu, aby se sůl vpravila do všech škvír.

Zdroj: Pixabay.com

Rájem pro bakterie je rovněž teplé a vlhké prostředí koupelny. Rizikové jsou zejména zubní kartáčky a osušky, u nichž bychom se měli řídit hygienickým pravidlem nepůjčování druhým osobám, a to ani těm nejbližším. Možná vás ale překvapí, že spoustu bakterií živí i pračka. Nezní to moc logicky, vždyť v pračce se přeci pere, tak musí být pořád čistá… Ale vlhkost dělá své. Po vyprání proto nechávejte pračku otevřenou, aby se dobře vyvětrala, a jednou za čas "vyperte" i ji. Nalijte do ní směs vody a bělidla v poměru 20:1 a naprázdno zapněte nejkratší program.

Pokud rádi svačíte u práce na počítači nebo přepínáte televizní programy rukama mastnýma od chipsů, měli byste věnovat větší pozornost i klávesnici a ovladačům, a s jejich očištěním nečekat až na chvíli, kdy na nich pro samý prach nerozeznáte písmenka. Co ale možná nečistíte nikdy, jsou klíče. Máme je v ruce každý den, občas nám spadnou na zem, přes den se válí na dně batohu, přinese nám je v tlamě pes, a přesto nás nenapadne je občas přejet čistícím přípravkem. Možná nebude od věci to v zájmu svého zdraví napravit.

Úklid koupelny
Různé povrchy v koupelně vyžadují odlišnou péči