Oheň po tisíciletí symbolizuje nejen vášeň, ale ve své umírněné podobě také domov, teplo a láskyplné rodinné vztahy. Hovoří se o klidu či pohodě domácího krbu a pohled do plamenů v krbu je i v dnešní vizuální době jedním z nejpříjemnějších obrázků.

Zatímco kdysi byl otevřený oheň neustále přítomným fenoménem lidských příbytků, dnes se s ním setkáváme spíše v jeho uzavřené a transformované podobě. Proto alespoň rozděláváme ohně venku na zahradách či táborech, a u nich se znovu a znovu těšíme jejich světlu, teplu a pocitu pospolitosti. V rodinných domech či chalupách topíme v krbech a kamnech, které navozují pohodu starých časů a do duše vnášejí klid nutný pro relaxaci. Ne každý ale má možnost mít doma topeniště, a proto se řada lidí obrací alespoň k symbolické funkci ohně.

Oheň byl vedle užitkových funkcí odjakživa také součástí rituálů a obřadů, které si připomínáme dodnes. Proto zapalujeme svíčky při různých příležitostech, jako jsou třeba narozeniny s nazdobenými dorty, uctíváme jimi některé svátky, a svíčky zapalujeme také za zemřelé. Oheň se využívá také pro aromatizaci a vykuřování domovů. Ať už vonnými svíčkami, vosky či tyčinkami. To proto, že oheň byl také ctěn pro své očistné a tím ochranné funkce, které v moderní době nabyly nových možností.

Katalytický šperk

Novodobou a sofistikovanou formu aromatizace a očisty interiéru pomocí ohně představují katalytické lampy. Jde o zařízení, kde probíhá hoření bez plamene, a to díky spalování hořlavé směsi v lampě. Lampy bývají velmi zajímavými designovými předměty, mnohdy až designovými šperky. Většinou vypadají jako lahvičky, jejichž hrdlo je uzavřeno hořákem v podobě keramického kamínku s příměsí drahých kovů. Z hořáku vede knot do dutiny lampy, který nasává vonnou hořlavou směs. Hořák se po zapálení do dvou minut zahřeje, proto se poté sfoukne plamínek a lampa dále jen žhne.

Jde o technologii starou více než sto let, první katalytickou lampu vyrobil francouzský lékárník Maurice Berger pro dezinfekci vzduchu v nemocnicích. Výrobci katalytických lamp tvrdí, že kromě provonění interiéru jejich výrobky dokáží také vyčistit vzduch od bakterií, alergenů a pachů. U nás se katalytické lampy objevily v posledních desetiletích a stále jsou vnímány trochu jako novinky. Je to zajímavé, protože faktem je, že se v našich krajích používaly v meziválečném období, z domácností zmizely po roce 1948. Kromě nejrůznějších tvarů, barev a designových způsobů zpracování lze do lamp také pořídit řadu vonných náplní, z nichž si jistě každý vybere tu pro něj nejpříjemnější.

Krb bez dřeva

Vrcholem domácí užitkově-estetické varianty otevřeného ohně je samozřejmě krb a mít jej doma je snem řady lidí. Obyvatelé domů, kde je nefunkční komín, nebo kde není vůbec, mohli ještě do nedávna na pohled do tančících plamenů v krbu zapomenout. To se před časem změnilo s možností pořídit si takzvaný bio krb neboli krb na bioetanol, který komín nevyžaduje. V tomto zařízení totiž hoří skutečný oheň, který je živený speciálním palivem, ekologickým biolihem. Ten svým spalováním produkuje jen vodní páru a oxid uhličitý a není třeba se obávat sazí nebo jedovatých zplodin z hoření. Někteří výrobci nabízejí i možnost přidat do paliva vonné esence a současně s pohledem na plameny si užívat i aroma.

„Součástí každého parfému jsou oleje, které kazí hlavní účel bioetanolu a při spalování zanechávají nečistoty na hořáku. Mnohem lepší je použit voňavou svíčku, kterou můžete postavit na teplou venkovní část hořícího bio krbu a nemusíte ji ani zapalovat. Nicméně poptávka po vonných esencích stále roste,“ říká ing. Alexandr Gorbacevič z firmy Unilex Europe. Máme-li doma běžný krb, jsme povinni zajišťovat údržbu a kontroly spalinových cest. To u bio krbů není nutné. „Funkčním prvkem každého bio krbu je hořák, vše ostatní kolem něj slouží spíš jako dekorace. Pokud bio krb běžně užíváte, musíte si vyměnit hořák jednou za dva roky. Samozřejmě je na místě i občasná vizuální kontrola. Revize není nutná,“ říká ing. Gorbacevič.

Běžné krby bývají rovněž využívány jako zdroj tepla, v případě bio krbů je situace trochu komplikovanější. „Standardní bio krby nejsou určeny k stálému vytápění místnosti, protože spalují kyslík v pokoji, kde se nacházejí. Jsou pouze dekoračním výrobkem, i když mají poměrně vysoký výkon. Nicméně je celá řada speciálních řešeni, která vyžadují stavební úpravy, jako například přívod čerstvého vzduchu apod. Díky nim se potom značně rozšiřuje oblast využití bio krbů,“ doplňuje ing. Gorbacevič. Pokud tedy máme na provozování budoucího bio krbu individuální požadavky, jistě se vyplatí zainvestovat a pořídit si zařízení na míru, které splní naše specifické představy lépe, než výrobky z běžné sériové výroby.

ROZHOVOR S ODBORNÍKEM

Ing. Alexandr Gorbacevič, 3D projektový manažer, Unilex Europe s.r.o., www.bio-krby-kamna.cz

Platí pro bio krby nějaké zvláštní bezpečnostní předpisy?
Je celá řada bezpečnostních předpisů, které musí uživatelé bio krbů dodržovat. Jsou k dispozici na našich stránkách. Mezi základní patří například: nenechávat hořící bio krb bez dozoru, nedolévat etanol do hořícího nebo horkého krbu, dodržet ve všech směrech bezpečnou vzdálenost 1m od hořlavých materiálů. Je nutné mít vhodný hasicí přístroj a jiné.

Jak drahý je provoz bio krbů? A lze etanol něčím nahradit?
V průměru jeden litr bio etanolu vyjde v Česku na 80 Kč, což stačí na cca 2,5 hodiny hoření standardního krbu. V zahraničí lze koupit bio etanol podstatně levněji. Takže lze očekávat snížení ceny i v ČR. Je přísně zakázáno používat jiné látky.

Mohou se krby instalovat v jakémkoliv interiéru? Co třeba domácnost s dětmi nebo domácími mazlíčky?
Zpravidla ano. Domácí zvířata vnímají oheň stejně jako člověk - dodržují vzdálenost. Pro větší bezpečnostní požadavky máme celou řadu dodatečných prvků jako například celoplošné sklo, zábranu nebo zástěnu.