Kusovým kobercům dávají rodiče v dětském pokoji přednost hlavně kvůli snazší údržbě, protože se nemusejí snažit dostávat vysavačem do všech koutů a skulin za nábytkem, kde se drží prach. Kusový koberec se navíc dá po čase jednoduše vyměnit za nový. Pozor jen, v dětském pokoji nesmíme zapomenout koberec opatřit protiskluzovou podložkou.

Zařizujeme dětský pokoj pro dva sourozence

Koberec je pro malé děti vlastně takovým malým hřištěm; hrají si na něm vsedě i vleže, mohou po něm chodit bosýma nohama a když zadupou, koberec hluk utlumí. Kromě praktických funkcí může mít koberec i přidanou hodnotu pro rozvoj osobnosti dítěte. "Zatímco třeba skříň nebo stůl jsou statickou součástí dětských pokojíčků, koberce se mohou stát přímo součástí dětské hry nebo pro ni vytvořit stimulující prostředí. Proto by měl být koberec pro děti v pestrých barvách, aby přitáhl pozornost a podněcoval dětskou představivost," vysvětluje Renata Stuchlíková, odbornice na bytové textilie z Koberce Trend.

Zdroj: PinterestNejčastějšími motivy jsou zvířátka, pohádkové postavičky anebo přímo celé výjevy. Může to být třeba často opakovaný motiv silnice a města. Některé koberce mají i didaktický charakter – učí děti rozpoznávat barvy a tvary, písmena i číslice. Barvy také dokážou působit psychologicky. Vhodnou barevnou skladbou tak můžete podpořit či naopak utlumit dětský temperament.

Koberec v dětském pokoji musí snést velkou zátěž, proto by měl být ze snadno udržovatelného a odolného materiálu. Nejvhodnější jsou koberce ze syntetických materiálů jako akryl či polyamid. Jsou cenově příznivé a odolné vůči zašpinění. „Kvalitní syntetické koberce snesou větší zátěž a mají výborné antistatické vlastnosti. Jedno z důležitých kritérií vedle materiálu je také délka vlasu koberce. U dětských koberců má přednost husté, krátké vlákno. Je to proto, že prach a špína se nemá šanci dostat hluboko dovnitř, odkud by ji nevytáhl ani sebelepší vysavač,“ říká Stuchlíková. Co se týče samotné konstrukce vlasu, komfortnější je podle ní střižený vlas než kobercová smyčka. Ta se ale na druhé straně lépe udržuje a dobře snáší zátěž.

Kde najít v malém bytě místo na pracovní kout? Klidně ve skříni