V "dospělácké" koupelně na malé dítě čeká vysoko usazené umyvadlo, horká voda a především kluzký nebezpečný terén. Podlaha tu bývá tvrdá, a tak případný pád může mít horší následky, než když dítě spadne v obýváku na koberec. Podívejme se proto na předměty i drobnosti, které dětem v koupelně pomohou k bezpečnějšímu pohybu a zpříjemní jim každodenní hygienu.

WC sedátko

Dětské sedátko na WC pomáhá dětem v přechodu z nočníku na toaletu, svou velikostí je přizpůsobeno dětským rozměrům a bývá vyrobeno z tvrzeného barevného PVC. Může být ploché nebo tvarované, se zvýšenou zadní částí a přední zarážkou, "luxusnější" sedátka jsou polstrovaná. Sedátko nezapomeňte udržovat v důkladné čistotě a pravidelně ho sterilizovat.

Schůdek k umyvadlu

Další praktická věc je schůdek nebo stolička k umyvadlu. Horní plocha by měla být kvůli bezpečnosti potažena nesmekavou gumou, ke spodní straně se pak ze stejného důvodu připevňují nízké gumové nožky nebo nesmekavá lišta.

Dětské vaničky

Pro nejmenší děti najdete na trhu nejrůznější lehátka do vany, která děti nadzvednou a podpírají jim hlavu ve vzpřímené poloze. Samostatnou vaničku pak vyberte v anatomické variantě se zvýšenou zádovou částí, která dovoluje dítěti polosedět. Kojenci se zpočátku koupou v pololeže, přičemž mají fixovanou hlavu a podpaží. Až povyrostou, vanička se otočí a děti v ní budou moci sedět. Pro větší děti pak pořizujeme protiskluzové podložky do vany či sprchy, které jsou k dostání i s dětskými motivy a v jasných barvách.

Chrániče a zarážky

Bezpečnostní prvky používané na nábytku v kuchyni a obýváku využijeme i v koupelně. Jde zejména o chrániče ostrých rohů a zarážky do zásuvek a skříněk, které zaručí, že se malí všetečkové nedostanou k chemikáliím nebo lékům, pokud jsou v koupelně skladované.

Zdroj: Shutterstock.com

Termostatické baterie

Můžete si stokrát říkat, že dítě bude v koupelně vždy jen pod vaším osobním dozorem, ale nikdy nevíte, kdy ho napadne vykoupat v umyvadle gumovou kachničku a se svým plánem se vám nesvěří. Termostatické baterie, které samy regulují teplotu vody a mají v sobě zabudovanou dětskou pojistku proti opaření, jsou dnes v koupelnách už téměř standardem.

Ideální řešení: dětská koupelna

Pokud máte rodinný dům se dvěma koupelnami, zvažte, zda jednu z nich nezařídit čistě jakou dětskou. V koupelně určené jen dětem může vládnout rozvernější duch, daleko více barev a také více plastů na úkor skla. Levnější plastové stoličky, závěsy, mýdlenky a kelímky se dají snadno obměnit, až dítě povyroste. Stejně tak se za několik let zvýší umyvadlo a od pestrých barev se přejde k neutrálním tónům.