Při plánování podkrovní koupelny jsme limitováni nejen sklonem střechy, ale také možnostmi okolo rozvodů vody a odpadu. Nejjednodušší v tomto ohledu je, zbudovat novou koupelnu v místech nad tou existující v přízemí. Ušetří se tím hodně sekání do zdiva.

Přestože vám třeba stačí koupelna docela maličká, kvůli světlu a větrání musí mít vlastní okno. Odvětrávání je v podkroví velice důležité, protože vlhkost bude ohrožovat nízké stropy i dřevěné trámy krovu. Dřevo nad hlavou je v podkrovní koupelně velice krásné a stalo se až trendem, že se zde trámy ponechají pro efekt odhalené. V tom případě by se ovšem měly ošetřit hydroizolačním nátěrem, který zabrání jejich trouchnivění.

Nyní vyvstává otázka, jak v podkrovním prostoru rozmístit sanitu, abychom se při jejím užívání nebouchali do hlavy. Všechno záleží na výšce nadezdívky a úhlu střechy, obecně však platí, že se pod šikminu nehodí umyvadlo, u kterého vzpřímeně stojíme. Toaleta se sem umístit dá, musí ale být vzdálena od stěny natolik, aby se před ni mohl pohodlně postavit dospělý muž.

Vanu pod šikminu můžeme umístit, pokud to dovolí úhel zkosení. Myslíme přitom na páru, která bude stoupat přímo na šikmou stěnu. Na místě je pečlivě provedená hydroizolace. Největším oříškem bývá sprchový kout. Většinou se řeší tak, že se prostor vyhrazený pro sprchu vyzdí a obloží a zástěna se nechá vyrobit ve sklenářství na míru. Sprchový kout pak kopíruje atypický tvar podkroví a působí naprosto luxusním dojmem.