Alergie na prach a roztoče a potíže s dýcháním jsou dnes u dětí hodně rozšířené, nehledě na to, že jimi trpí i řada dospělých. Při zařizování bytu či domu se proto snažíme vybírat antialergické materiály, i když třeba sami alergie nemáme a děti teprve plánujeme. Všechno začíná správným výběrem podlahové krytiny. Zvláště v dětském pokoji dbáme na to, aby se dala snadno setřít a materiál k sobě nepřitahoval prach. Nábytek je třeba rozestavět tak, abychom se smetákem či mopem snadno dostali do všech koutů.

Měkký korek

Mezi "zdravé" podlahy vhodné pro děti s alergiemi se řadí podlaha korková: její povrch je antistatický a nepřitahuje k sobě prach ani roztoče. Korek je navíc na dotek teplý a měkký a ve srovnání s masivním dřevem lépe odolává vlhkosti a vzniku plísní. Jde o naprosto přírodní, a přitom cenově dostupný materiál, jemuž lze vyčíst snad jen sklon k mechanickému poškození - korková podlaha potřebuje kvalitní povrchovou úpravu, jinak se brzy poškrábe a na světlých místech pokoje ji vyšisuje slunce.

Přírodní linoleum

Marmoleum se často využívá i ve školkách. Zdroj: Oficiální zdroj

Podlahy z PVC nejsou v dětském pokoji jednomyslně tabu, jsou měkké a snadno se omývají. Je však potřeba dbát na jejich kvalitu, abyste nezakoupili nějaký levný výrobek z dovozu, který bude obsahovat škodlivá chemická změkčovadla. Nechemickou alternativou k PVC je přírodní linoleum, které na trhu najdete nejčastěji pod názvem marmoleum. Vyrábí se ze směsi lněného oleje, pryskyřic, vápence, dřevité moučky a přírodních pigmentů a chlubí se antibakteriálními a antialergickými vlastnostmi.

Svilušky se rychle množí v suchém prostředí.
Zákeřné svilušky a jiní škůdci pokojových rostlin

Odolný vinyl

Materiálem se vinyl neliší od PVC - rovněž jde o měkčený plast, rozdíl je v podstatě jen v pokládce. Vinyl se instaluje v dílcích různé tloušťky, kdežto PVC se prodává v rolích. Kvalitně vyrobený a dobře položený vinyl je velmi odolný vůči vlkosti i slunečnímu světlu a potěší i jednoduchou údržbou. Někomu však vadí, že jde o "umělinu".

Nepraktické dřevo

Podlaha z masivního dřeva je krásná a přírodní, a navíc nezadržuje prach. Přesto v dětském pokoji není zrovna praktická - jednou za rok ji musíte naolejovat nebo přelakovat, a to znamená vystěhovat dítě z pokojíku na pár dnů do vaší ložnice. Na dřevěné podlaze bez povrchové úpravy si bude ratolest pravidelně zadírat třísky do nohou a možná sami máte zkušenost, že jde o záležitost dosti bolestivou. Problém bude i s vlhkostí.

Tyčinky skořice pomohou navodit vánoční atmosféru.
Sedm způsobů, jak provonět byt bez chemie

Laminát?

Stejně jako u podlah plastových, také u laminátu musíme hledět na kvalitu materiálu a dobré jméno výrobce. Zajímáme se o složení lamel a použitá pojiva, která by měla být na přírodní a nikoli chemické bázi.

Obávaný koberec

Koberců se v případě alergií překvapivě nemusíme bát tolik, jak se v minulosti tradovalo. Nedávné testy prokázaly, že prach se při chůzi po hladké podlaze rozvíří vzduchem, zatímco v koberci zůstává zachycený a není tolik vdechován. Je ovšem doporučeno vybírat koberce s velmi nízkým vlasem a raději kusové, které se lépe vysávají. Sehnat můžete i speciálně testované koberce, přímo pro alergiky určené – poznáte je podle značky TÜV – Siegel: „Für Allergiker geeignet“.

Léčivý rýmovník
Zázračný rýmovník