Jak se zbavit molů přírodně a efektivně:
V ČLÁNKU SI PŘEČTETE
* Moli šatní
* Větrejte, uklízejte a perte
* Životní cyklus molů
* Past na moly
* Moli potravinoví
* Pusťte se do úklidu
* Vsaďte na prevenci
* Feromonové pasti a vosičky
Nejprve musíte zjistit, kdo je nepřítel. Potřebujete vědět, jestli váš domov napadli moli šatní, kteří mají zálusk na váš oblíbený vlněný svetr. Nebo zda jde o potravinového mola, který se rozhodl vyzkoušet kukuřičné lupínky poté, co znehodnotil polohrubou mouku a krmení pro vašeho psa. Jak je můžete od sebe rozlišit?
Mol šatní a mol potravinový (zavíječ moučný) se od sebe liší velikostí i barvou. Mol šatní má lesklá stříbřitě bílá křídla, zatímco mol potravinový je zbarvený napůl do běla a napůl do šedohněda. Zatímco šatní mol dorůstá pouze do velikosti 6 až 8 mm, potravinový mol je dvakrát větší. Má na délku 12 mm a rozpětí křídel 20 – 25 mm.
Moli šatní a jak s nimi bojovat
Hrozbu pro vaše oblečení nepředstavují světlí motýlci, kteří na vás vylétávají ze skříně, ale jejich hladové larvy, kterým moc chutnají přírodní materiály, obsahující keratin. Oblečení z bavlny, lnu, vlny, hedvábí a kožešiny jsou proto nejvíc v ohrožení. Moli nepohrdnou ovšem ani kobercem, závěsy nebo lůžkovinami. V oblibě mají také papírové tapety, v nichž mívají tajné skrýše.

Možností, jak se k vám mol šatní může dostat, je mnoho. Může vletět otevřenými dveřmi nebo oknem. V panelovém domě se k vám dostane stoupačkami. Můžete si ho také sami přinést s oblečením z druhé ruky ze second handu, v pohovce ze zásilkového obchodu nebo s dekou z garáže. A jak molům znepříjemníte život, aby se jim u vás nelíbilo a zmizeli?
Větrejte, uklízejte a perte
Pravidelné větrání pokoje a čerstvý vzduch nemají moli rádi. Přidejte k tomu pravidelný úklid skříní, utírání prachu, luxování koberců a praní závěsů.
Nezapomínejte čas od času vyprat i oblečení, které už jste neměli dlouho na sobě. Nikdy nedávejte do skříní prádlo, které není po vyprání úplně suché a také oblečení, které jste nosili a je špinavé.
Takhle dopadly drahé kašmírové svetry po zásahu mola šatního.
„Dokonce i skvrny, které nevidíte, jako je pot nebo čiré nápoje, mohou časem při skladování oxidovat a přitahovat hmyz,” říká Carolyn Forté, ředitelka laboratoří pro domácí péči a čištění Good Housekeeping Institute. „Proto je bezpodmínečně nutné oblečení před uložením vyčistit,” dodává.
Oblíbené metodě našich babiček, které dávaly proti molům do skříní naftalínové kuličky, už dávno odzvonilo. Ale jejich osvědčený trik dávat do skříní s oblečením vonné pytlíčky se sušenou levandulí, chmelem, rozmarýnem a hřebíčkem, sušenou pomerančovou kůru nebo pěkně voňavé mýdlo, určitě vyzkoušejte.
Jak ušít vonné levandulové pytlíčky:
„Sezónní oblečení uzavřete nejlépe do vzduchotěsných krabic nebo vakuově uzavíratelných sáčků. Skladujte je vždy v hlavní části domu, nikdy ne ve vlhkém podkroví nebo sklepě,“ radí Carolyn Forté. Při čištění a vysávání koberců a čalouněného nábytku nezapomínejte také na pelíšky pro domácí mazlíčky. Vysávejte i pod nábytkem, kterým se jen zřídka pohybuje a podél soklových lišt, kde by se mohl hromadit prach, chlupy a vlněná vlákna, která by na moly působila jako připravený švédský stůl.
Životní cyklus molů
Blog zaměřující se na škůdce terminix přibližuje, jak vlastně šatní moli škodí.

„Dospělí moli váš majetek nepoškodí. Viníky jsou jejich hladoví potomci. Po páření může samice mola naklást až 300 vajíček, než uhyne. Vajíčka se líhnou v létě za čtyři až deset dní, ale v zimě může vylíhnutí trvat několik týdnů. Samci žijí asi měsíc, aby se pářili s jinými samicemi, takže se postarají o další stovky těchto škůdců. Larva, která prochází několika stádii, se začne krmit hned po vylíhnutí z vajíčka. Doba vývoje se může lišit od jednoho měsíce do tří v závislosti na zdroji potravy a pokojové teplotě. Když jsou larvy připraveny k zakuklení, pohybují se nahoru a přichytí se k povrchu hedvábnou nití, na které kukla visí. Z hedvábného kokonu pak vyletí dospělý mol," uvádí terminix.
Past na moly
Číhat na moly u otevřeného šatníku a snažit se jich plácáním zlikvidovat co nejvíc, příliš účinné není. Zkuste je raději nalákat na misku s pivem, jablečným octem nebo vínem a uvidíte, kolik se jich do ní chytí.
Použít samozřejmě můžete i chemii. Existují přípravky s feromony nebo lapače s lepivým povrchem, které obsahují insekticidy.
Nahrává se anketa …
Moli potravinoví a jak s nimi bojovat
Pokud se u vás doma objevili dvoubarevní motýlci zavíječe, lidově zvaného moučný nebo potravinový mol, čeká vás spousta práce. A začít musíte tím, že se nemilosrdně zbavíte všech potravin, které byly moly napadeny. Potravinoví moli milují sypké potraviny a svá vajíčka kladou do mouky, cereálií, rýže, ovesných vloček. Centrem jejich zájmu jsou i čočka, fazole, čokoláda, sušené ovoce, čaj, ptačí zob nebo krmivo pro domácí mazlíčky.
Larvy potravinových molů jsou stále při chuti:
Pokud objevíte malé pavučinky, kterými svou potravu vždy opředou, hrudky či červíky, nestačí znečištěnou část odsypat. Okamžitě všechno vyhoďte. Jinak bude jen otázkou času, než se po vašem bytě rozletí nová generace molů. Zbavte si i všech otevřených sáčků se sypkými potravinami, i když na první pohled vypadají v pořádku. V tomto případě se šetřit opravdu nevyplácí.
Dospělý motýl zavíječe moučného má rozpětí křídel 20–25 mm. Larva je špinavě bílá s tmavší hlavou a před zakuklením měří asi 12 milimetrů. Motýli létají po celý rok kromě zimního období. Ročně mají podle teploty od dvou do pěti generací, samička naklade až 700 vajíček.
Pokud se k vám moli nedostali oknem, stoupačkami nebo větrací šachtou od sousedů, mohli jste si je přinést s potravinami z obchodu. Do vašeho sáčku s moukou se mohli dostat kdykoli v průběhu cesty z obilného sila přes balírnu, distribuční sklad až po prodejnu potravin. Zavléct jste si je mohli domů ale třeba i prostřednictvím bytových dekorací, jako jsou věnce nebo sušené květiny. Důležité teď je, jak se jich co nejdříve zbavit.
Pusťte se do úklidu
Skříně a police ve spíži nejprve důkladně vysajte a vymyjte. „Pokud se vaše babička zapřísahala, že na všechno používá ocet, nemýlila se. Tento přírodní čistič rozpouští špínu a dokonce zabíjí bakterie. Proto nastříkejte a otřete povrchy směsí octa a vody,“ radí web a-z-animals, zaměřený na přírodu a zvířata. Vymýt musíte důkladně i rohy skříně a celou kuchyň. Nesmí vám uniknout vajíčka ani larvy, jinak by se problém objevil znovu.

K odpuzení molů ve špajzu můžete použít například bobkový list, levanduli a citronovou kůru. Přírodním odpuzovačem molů je i hřebíček, který vás svou vůní potěší ve svařáku, moli z něj ale radost rozhodně mít nebudou.
Vsaďte na prevenci
Investujte do kvalitních plastových nebo skleněných uzavíratelných dóz a nenechávejte mouku, rýži, cereálie nebo kakao jen v papírových pytlících. Stejné doporučení platí i pro sušené ovoce a houby. Podobně uchovávejte také krmivo pro domácí zvířata. Tahle investice se vám rozhodně vyplatí. „Pokud si v budoucnu přinesete domů nějakou potravinu kontaminovanou moly, nebudete muset vyhazovat ze spíže všechno,“ uvádí web terminix.
- Nedělejte si zbytečně velké zásoby, abyste v případě napadení vaší spíže moly nemuseli likvidovat zásobu mouky, rýže, čokolády nebo piškotů na půl roku.
- Každý nákup je dobré preventivně prohlédnout, než ho uložíte k ostatním potravinám. Sypké potraviny můžete pro jistotu prosít přes sítko, než je v uzavíratelné dóze uložíte.
- Skříňky s potravinami alespoň jednou měsíčně zkontrolujte a ukliďte. Vysypaná mouka, na které by si larvy molů rádi pochutnaly, by zbytečně působila jako pozvánka ke stolu.
Feromonové pasti nebo hubení hmyzu hmyzem
K zachycení molů slouží i speciální mololapka nebo můžete použít feromonové pasti na moučné moly, které motýlky přivábí a odchytí a navíc fungují i jako prevence. Existuje také fumigátor, který rozptyluje suchý kouř. Zavíječi se dají hubit i pomocí speciálních insekticidů.
Zajímavým řešením je hubení hmyzu hmyzem. Nepřítelem molů je parazitická vosička drobněnka (Trichogramma evanescens), která čichem vyhledává sotva viditelná vajíčka molů a klade do nich svá vajíčka. Vosičky jsou menší než zrnko máku, takže proniknou i do nejmenších skulin.
Jak na otravný hmyz v domácnosti:
Samička vosičky drobněnky klade až sto vajíček a je desetkrát menší než špendlíková hlavička, takže od ní nehrozí žádné štípnutí. Navíc si ani nevšimnete, že někde poletuje. Osvědčila se také v hubení molů šatních. Její vajíčka se dají koupit na kartičkách, které se pověsí nebo položí k potravinám ve spížích. Z kartiček se postupně vylíhnou vosičky, které okamžitě po vylíhnutí začnou vyhledávat hostitelská vajíčka. Když zavíječova vajíčka vyhubí, zmizí. Oproti jiným prostředkům se však prodraží.