Odpověď není jednoznačná: pocit tepla je individuální záležitost, někdo se při 20°C cítí příjemně, jiný cvaká zubama. Záleží také na tom, kde bydlíme. V panelákovém bytě bývá mnohem nižší vlhkost vzduchu než ve starém nezatepleném domě, a to také výrazně ovlivní, jak teplotu prožíváme. Liší se i potřeby teploty v jednotlivých místnostech. Zatímco v obýváku a v dětském pokoji preferujeme teplotu vyšší, v ložnici nám bude stačit o 2–3 °C méně, lépe se tak spí. Kuchyně se přirozeně zateplí, když vaříme a pečeme, takže ani tady nepotřebujeme přetápět topením.

Zdroj: Shutterstock.com

Odborníci doporučují držet se přibližně těchto hodnot:

  • obývací pokoj 20–22 °C
  • ložnice 17–19 °C
  • dětský pokoj 20–22 °C
  • koupelna 22–24 °C
  • kuchyně 17–19 °C
  • chodba 17–19 °C
  • neobývané místnosti 15-17 °C

Jak snížit účet za energie

Věděli jste, že snížení teploty v interiéru o 1°C snižuje spotřebu energie o 6%? Každý stupeň dolů má smysl. I když vám třeba vyhovují tropy a nechcete se jich doma vzdát, můžete teplotu snižovat aspoň při odchodu do práce nebo při odjezdu na víkend. Není ale vhodné topení vypínat úplně - na opětovném vytápění celých prostor se spotřebuje mnohem více energie, než když se teplota jen sníží a zase zvýší. Snižovat teplotu ve všech místnostech můžete i na noc, když jdete spát.

Zvlhčujte vzduch

Zdroj: Shutterstock.comDostatečná vlhkost vzduchu je stejně důležitá jako optimální teplota. Suchý vzduch vysušuje sliznice, které pak ztrácejí přirozenou obranyschopnost proti virům a bakteriím. Nehledě na to, že v suchém prostředí musíte topit více, aby vám bylo teplo. Vlhkost vzduchu příznivě ovlivníte, když budete pěstovat pokojové rostliny, dolévat vodu do odpařovačů, zakoupit lze zvlhčovače nebo různé pokojové fontánky. Nezapomínejte pravidelně větrat, a to i v zimě.