Zatímco profil na Facebooku mívá spousta lidí striktně soukromý, na Instagramu či Twitteru zabezpečení většinou nijak neřešíme. I naprosto neznámí lidé si tak mohou přečíst "tweet" o tom, že za týden konečně odjíždíme do Bulharska. Přesně na takovou informaci čekají tipaři, kterým dnes sociální sítě velmi ulehčují práci. Podle průzkumu britské pojišťovny More Than si téměř 70% zlodějů předem shání podrobnosti o životě rodiny, která obývá cílenou domácnost.

Odborníci proto radí, abychom se během dovolené od sociálních sítí zcela odpoutali a fotografie sem nahráli až po návratu domů.

Lupiči mají ve zvyku nahlédnout pod rohožku a do květináčů, jestli se tam náhodou neschovávají klíče. Než se pustí do páčení dveří, podívají se, zda není otevřené okno. Na vykradení bytu jim pak stačí pouhých pět minut - prohledají noční stolky, kde se obvykle nacházejí největší cennosti, a nahlédnou i do lednice. Do těchto míst proto raději žádné drahé věci neschovávejte. "Šperky a peníze ukryjte do trezoru nebo je uložte jinam do bezpečí. Větší cenné věci, například motocykly, kola, stavební a zahradní mechanismy, můžete zabezpečit systémem typu X SAFETY BOX, který využijete i během roku," radí Petr Neuvirt, obchodní ředitel ze společnosti Tokoz.

Spolu s cennostmi nezapomeňte dobře ukrýt i klíčky od auta, případně je na dobu dovolené svěřte důvěryhodné osobě. Pokud máte dobré vztahy se sousedy, požádejte je, aby vám vybírali schránku a pravidelně zkontrolovali okna a dveře.

Dveřní zámek

Vchodové dveře by měly být vybaveny zámkovou cylindrickou vložkou alespoň ve třetí bezpečnostní třídě, a dveře samotné vícebodovým zámkem a jako takové by ideálně měly mít bezpečnostní certifikaci, aby zvládly odolat pokusům o vypáčení či vyražení a profesionálnějším zlodějům výrazně ztížily práci. Při pokusu o loupež totiž hraje roli každá minuta.

„Mluvíme o tzv. pravidlu pěti minut. Ve zkratce to znamená, že pokud se zloději nepodaří dostat se do objektu během této doby, je velmi pravděpodobné, že svůj pokus vzdá,“ vysvětluje Petr Neuvirt. „Pokud je majitel nemovitosti pojištěn proti krádeži, bude certifikovaná vložka pravděpodobně také jednou z podmínek vyplacení náhrady škody při pojistné události.

Kamerové systémy

Inteligentní venkovní kameraZdroj: Netatmo

Kamerových systémů a alarmů se zloději bojí. Odradit je může i pouhá maketa, protože ve tmě a časové tísni nebudou mít odvahu popojít blíž a zkoumat, zda je kamera pravá. Zajímavou technologii nabízí inteligentní kamery Netatmo, které vás nejen upozorní na pohyb na pozemku, ale dokážou rozlišit, zda jde o přicházející osobu nebo jen sousedovu kočku. Díky funkci rozpoznávání obličeje navíc odliší rodinné členy od nových tváří. Jakmile kamera detekuje neznámou tvář, odešle oznámení v reálném čase na chytrý telefon uživatele.