Chemie přinesla mnoho objevů, které výrazně posunuly vývoj lidstva a posléze se staly jeho každodenními průvodci. Řada uměle vyrobených sloučenin se tudíž stala součástí i čisticích prostředků a kosmetiky, protože čistota je půl zdraví a krása zajímala lidi odjakživa. A tak zatímco dříve lidé v domácnostech používali jen přírodní přípravky, jejich dnešní možnosti jsou nesrovnatelné. Vyčistit hrnec po vaření pouze popelem a přesličkou se dnes už jeví jen jako romantická, ale zcela nepraktická ozvěna dávných časů.

„Od druhé poloviny 19. století bylo možné nalézt chemické přípravky i v domácnostech, i když neměly ještě účinnost a sílu jako dnes. S rozvojem chemického průmyslu po druhé světové válce a rozšířením jeho výrobků se však zvýšily i naše požadavky na čistotu a komfort, jak jí dosáhnout. Nové objevy byly přijímány s velkým nadšením, ale bohužel až čas ukázal, že některé z nich mají také neblahý vliv na naše zdraví a životní prostředí,“ vysvětluje Michaela Vaněčková z přírodní kosmetiky Caltha.

Nic nemizí

Používání takzvané tvrdé chemie s sebou nese řadu nebezpečných vlivů, ať už na lidský organismus nebo na přírodu vůbec. Po použití v domácnosti se tyto látky dále dostávají do odpadních vod a ovlivňují ekosystém planety. A zatímco přírodní přípravky jsou šetrné k životnímu prostředí a lze je snadno odbourávat, u řady lidí nebodují, protože jejich účinnost není tak radikální jako u „tvrdé chemie“. Jenže planeta má své možnosti a vše na ní je spojeno se vším. Co použijeme, se nám odjinud zase vrátí.

„Používání chemických čističů má několik dopadů. Prostředky přichází nejčastěji do kontaktu s kůží, což je brána do těla. Účinnost přípravků je vykoupena agresivitou a radikálností. Často poškozují vrchní vrstvy kůže a samozřejmě prostupují hlouběji. Existuje mnoho lidí, kteří trpí intolerancí klasických čisticích prostředků. A samozřejmě také při čistění dýcháme různé výpary. Během dne neustále vstřebáváme malá množství chemických látek, která ve výsledku vytvoří velkou zátěž pro tělo. Vše, co používáme, jde dále do odpadních vod, do půdy. I přes obrovskou snahu vyčistit vodu, nelze z ní chemické látky zlikvidovat úplně. Buď zůstává kontaminována, nebo neumíme odpad zcela zpracovat. Vzniká začarovaný kruh, který vede k používání nových chemických přípravků na odbourávání stávajících nečistot,“ říká Michaela Vaněčková.

Pozor na složení výrobků

Některé chemické sloučeniny v kosmetice či čističích jsou škodlivé více, jiné méně, nicméně stále se ve výrobcích řady značek vyskytují látky, které mohou skutečně negativně ovlivnit naše zdraví. „Rozhodně se mezi škodlivé látky řadí parabeny, což jsou sice stabilní konzervanty, ale chovají se v těle stejně jako ženské hormony estrogeny, a proto mohou způsobovat hormonální nerovnováhu. Dále se diskutuje o působení pěnidla Sodium lauryl sulfate (SLS), které dráždí pokožku. Nachází se v mýdlech, šamponech, zubních pastách a vlastně všude tam, kde je žádoucí výrazně pěnivý efekt. Také ropné deriváty, jako je parafín či vazelína kůži neprospívají. V odborných kruzích se diskutuje o jejich neblahému vlivu na kůži v podobě ucpávání pórů,“ objasňuje Michaela Vaněčková.

Recepty ze spíže


Co kdybychom se proto pokusili využít moudrosti našich předků a připravili si domácí a tedy k přírodě šetrné čističe? Na ošetření a čištění dřevěného nábytku můžeme využít směs octa, šťávu z půlky citronu a olivový olej. Pokud nás trápí nepříjemný pach na WC, do láhve s rozprašovačem nalijeme alkohol, několik kapek esenciálního oleje a doplníme vodou. Vložíme několik lístků čerstvé máty a osvěžovač vzduch je hotov.

Na vyčištění, desinfekci a provonění koberce nasypeme do mixéru sodu, kukuřičný škrob, několik celých hřebíčků, několik bobkových listů a lžičku boraxu. Vše rozmixujeme na prášek, kterým posypeme koberec. Necháme působit 2 hodiny a poté vysajeme. Ucpaný odpad nám zase pomůže pročistit směs 1 dílu soli a 1 dílu sody, které promícháme. Nasypeme do odpadu a zalijeme horkým octem a pak vařící vodou. Jak vidno, vyrobit si domácí čističe není nic složitého. Možná by proto nebylo od věci vrátit se v čase trochu zpět k ověřeným a bezpečným receptům „z kuchyně“. Nejen, že jsou šetrné k přírodě a lidskému zdraví, ale také vyjdou mnohem levněji než průmyslově vyráběné produkty.

SLOVO ODBORNÍKA

Mgr. Michaela Vaněčková, přírodní kosmetika Caltha, www.caltha.cz

Které neškodné a doma běžně dostupné ingredience lze na čištění či kosmetiku využít?
Určitě mnoho lidí používá známé prostředky jako ocet, citron nebo soda. Velká síla se však nachází v bylinkách, zvláště v podobě esenciálních olejů. Levandule je v tomto ohledu nenahraditelnou čisticí látkou, má desinfekční účinky a odpuzuje hmyz i šatní moly. Tymián je nejúčinnějším přírodním antibiotikem, má antibakteriální a desinfekční účinky, taktéž šalvěj je ceněna mimo jiné díky svým desinfekčním účinkům. Hřebíček lze používat tam, kde je potřeba předejít plísním, nebo je zlikvidovat. A například esenciální olej z borovice má protiinfekční vlastnosti a navíc podporuje optimismus.

Váš tip na účinný domácí čisticí prostředek?
Rozhodně doporučuji používat ocet jako čistič vodního kamene, ale také ho používat při plísních. Jednoduchá je výroba čisticích kostek na WC. Smícháte 100 g jedlé sody, 40 g kyseliny citronové a 1,5 ml esenciálního oleje (levandule nebo hřebíček). Toaletu je vhodné před samotným čištěním polít octem a pak už jen stačí vhodit šumivou kostku.

Takovým multifunkčním čisticím prostředkem je půl hrnku octa, čtvrt hrnku jedlé sody a 2 l vody. Dá se tím čistit kuchyňská linka, sporák i celá koupelna. A opět bych nezapomněla na esenciální olej, který pomůže s desinfekcí.

Jak jste se dostala k výrobě přírodní kosmetiky?
Ve volném čase jsem si vyráběla různé rukodělné věci, mezi kterými se najednou objevil námět výroby mýdla. Ale mýdla vyráběného od základu, které je tvořeno zmýdelněním olejů, másel a tuků. První mýdlo se povedlo, po několika dnech jich byly stovky, a tak jsem je začala rozdávat svým blízkým. Vracely se mi samé pozitivní odpovědi a já jsem propadla studiu výroby kosmetických výrobků a hlavně jejich účinků na naše zdraví. Hledala jsem ve starých lékařských knihách, v kuchařkách babiček i v současných vědeckých studiích.

Absolutně mě to pohltilo, začala jsem studovat chemické procesy výroby kosmetických výrobků a zaměřila pozornost na příznivé účinky na zdraví při používání pouze přírodních surovin. Dnes má Caltha v nabídce několik druhů kosmetických přípravků – od mýdel, přes šampony, krémy, deodoranty, balzámy aj. Nově přibude kondicionér na vlasy, zubní pasta a další. Také rozšíříme nabídku o kosmetiku pro mazlíčky – balzámy na tlapky, tuhý a tekutý šampon.

Jsme malá rodinná firma a zakládáme si na přímé komunikaci se zákazníky. Moc mě těší, že většinu jich znám buď osobně nebo alespoň po telefonu či emailu. Snažím se jim být konzultantem a jsou to právě oni, kdo mě inspiruje k hledání nových ingrediencí a receptur. V poslední době se snažíme i my více šetřit přírodu, a proto spolupracujeme s mnoha bezobalovými obchody napříč republikou.