Ačkoli na chatě zřejmě neschováváte cenné šperky, vždycky se tu najde něco, co se dá ukrást. Třeba nová sekačka na trávu, pro kterou jste nenašli v panelákovém bytě zimní stanoviště. Nemalou škodu způsobí už jen rozbíté okno. A když lupiči opravdu nenajdou nic, co by mohli zpeněžit, často ze zlosti aspoň poničí interiér. Těm slušnějším stačí jen nocleh a trocha zásob ve spíži. Ale nikdy nevíte…

Proti vykradení chalupy se můžete samozřejmě pojistit. Před podepsáním smlouvy si ale nechejte podrobně vysvětlit všechny podmínky a limity. Pojišťovna může očekávat, že svou nemovitost určitým způsobem zabezpečíte - třicet let stará zámková vložka k vyplacení pojistného plnění nejspíš stačit nebude. Ujistěte se také, že se pojištění vztahuje i na kůlnu a další přilehlé objekty na pozemku.

Všechny cenné předměty je dobré si nafotit, u spotřebičů a elektroniky byste si měli zapsat jejich výrobní čísla. V případě jejich odcizení tak usnadníte práci policistům, kteří je budou hledat po zastavárnách.

Jak chatu zabezpečit?

Chaty na samotě jsou v zimě častým terčem zlodějů.Zdroj: Shutterstock.comZabezpečení nemovitosti se dá v zásadě rozdělit na mechanické a elektronické. V případě chat na samotě, kam se i policisté z nejbližší stanice budou dostávat půl hodiny, alarm nebude mít moc význam. Drahou vyspělou technologii se asi na chalupu nevyplatí moc kupovat, nehledě na to, že by nenechavci mohli odcizit i ji. Z elektroniky lze proto doporučit například atrapu bezpečnostní kamery, která vypadá i bliká jako skutečná, funguje na baterie a seženete ji zhruba za 300 Kč. Nic sice nenahraje, ale zloděje vystraší. O něco nákladnější hračkou je fotopast, která zachytí jakýkoli pohyb na vašem pozemku a pořízenou fotografii vám ihned odešle jako MMS. Počítejte ovšem s tím, že se budete během zimy denně kochat obrázky toulavých koček.

Mechanické zabezpečení představují bezpečnostní dveře a samozřejmě staré dobré mříže. Pokud si mřížemi nechcete kazit výhled, můžete zvolit elegantnější řešení v podobě bezpečnostní fólie. Okno, na které ji nalepíte, bude v podstatě nerozbitné. Sklo se nakřápne, ale střepy zůstají přilepené k fólii, kterou nejde jen tak protrhnout. Fólie je čirá a v oknech nijak necloní.

Bezpečnostní fólie brání vstupu do objektu i po rozbití skla. Střepy navíc nikoho nezraní.Zdroj: ww.next.cz

Některé zloděje ovšem neodradí ani bezpečnostní dveře, ani mříže na oknech, a vezmou to rovnou střechou. Povahy se smyslem pro humor, co nemají v chatě opravdu nic, co by stálo za ukradení, dveře ani nezamykají. Jen nechají lísteček se vzkazem: "Je odemčeno, prosím, neničte dveře". Do kuchyně pak postaví lahev rumu a pytlík chipsů, aby nezvaní hosté jen v klidu přenocovali a nerozhrabali celou spíž. Je to možná svérázný nápad, ale může to ušetřit hodně peněz za spravování oken, dveří nebo případně díry ve stropě.