Mozaikou můžeme ozdobit dřevěný rámeček na fotografie, rám zrcadla, květináč nebo třeba i desku stolu. Pokud s mozaikou teprve začínáte, je lepší zvolit hladký povrch, vhodné je dřevo nebo keramika. Mozaikové kamínky se dají zakoupit v různých barvách a velikostech, k dostání jsou keramické, skleněné, zrcadlové i plastové, můžete si je ale vyrobit sami ze střípků rozbitých dlaždiček.

Na mozaiku existují speciální lepidla, pro začátek můžete použít obyčejný Herkules. Kamínky lepíme na očištěný a odmaštěný povrch, přičemž je vsazujeme do silnější vrstvy lepidla, aby pěkně držely, a necháváme mezi nimi 2-3 mm mezeru pro spárovací hmotu. Dílo necháme po nalepení dobře zaschnout.

Hrátky s mozaikouTeprve potom přijde na řadu spárovací hmota. Můžete použít klasickou stavbařskou, kterou lze obarvit akrylovými barvami, seženete však také spárovací hmoty barevné, přímo určené pro mozaiky. Hmotou vyplníme mezery tak, aby byla vrstva hmoty v jedné rovině s povrchem kamínků. Zhruba za půl hodiny kamínky otřeme houbičkou nebo hadříkem, cákance spárovací hmoty na nich nesmí zaschnout, už byste je později neodstranili!

V obchodech dneska seženete rovnou celé sady na mozaiku, které obsahují všechno potřebné. Vyjde to trochu dráž, ale hodí se to začátečníkům, kteří experimentují s drobnými dekoracemi. Inspirujte se v naší galerii, co všechno mohou šikovné ruce z mozaiky vytvořit.