„Kromě ovoce budeme potřebovat nádobu, do které budeme aranžovat ovocnou kytičku, dále čokoládu, ozdobný posypový materiál, zašpičatělé špejle, vykrajovátka a nůž,“ vypočítává pan Hampl a dodává: „Nejvhodnější ovoce je to, které se dá napíchnout na špejli a nespadne z ní. Takže například hrušku máslovku bychom těžko využili, naopak skvělé jsou pomeranče, jablka, melouny, ananas, jahody, hroznové víno či kiwi.“ Na ty opravdu velké kytice se spotřebují až tři kila ovoce a jejich příprava může zabrat i dvě hodiny. Svůj účel však splní i menší kytička, jejíž příprava nezabere více než několik minut.

Čokoláda a citronová šťáva
Připravíme si tedy menší porcelánový hrnek, který bude tvořit základ aranžmá. Do něj vložíme hlávku kadeřavého salátu, pěkně nahusto upěchujeme, aby byl pevný a dobře držel špejle, které do něj budeme zapíchávat. Nakrájíme si ovoce a napícháme ho na špejle. Hroznové víno vypadá velice efektně, pokud napíchneme na jednu špejli několik kuliček za sebou. Část ovoce můžeme smočit v čokoládě; ovoce namáčíme vždy tak, aby byl kousek plodu vidět. „Jablíčko, jak známo, po nakousnutí rádo hnědne. Tomu se dá zabránit buď postříkáním citronovou šťávou, nebo namočení do čokolády,“ radí aranžér. Po namočení do čokolády necháme okapat, některé kousky můžeme obalit v drcených oříškách, strouhaném kokosu či zlehka pocákat bílou čokoládou.

Inspirace z USA
Když máme špejle s ovocem připravené, pustíme se do samotného aranžování. Rozmístění jednotlivých špejlí, stejně jako výběr použitého ovoce je otázkou vlastní fantazie, chutí a smyslu pro barvu a hmotu. „Je třeba brát to vždy za špejli, nikoli za ovoce,“ upozorňuje pan Vilém Hampl, který si přivezl inspiraci na aranžování ovocných květin před několika lety z USA. Na závěr nám pan Hampl ještě prozradí, že ani efektní ananasová kytička není nic složitého: „Čerstvý ananas nakrájíme na plátky, vezmeme si vykrajovátko ve tvaru kytičky, přiložíme na plátek ananasu a zatlačíme. Z dužiny žlutého melounu si vykrajovátkem vykrojíme kulatý střed, obojí napíchneme na špejli a máme nádhernou kytičku.“